Cesty zajatců na Jesenicku

“Cesty zajatců na Jesenicku” je třídílný dokument Raptor TV o mravenčí práci pana Romana Janase při pátrání po osudu válečných zajatců z téměř celého světa, kteří se průběhu druhé světové války ocitli v zajateckých a pracovních táborech na území naší republiky. Pan Roman Janas pátrá po jménech a osudech válečných zajatců už více než 13 let.

 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLO2TUlgVsGsTP9sn9fUJrnZKp6DGPP6uK

Pan Roman Janas už více než 13 let pátrá po jménech a osudech válečných zajatců, kteří ve válečných letech pobývali v táborech na Jesenicku. V této třídílné sérii postupně navštívíme obec Lipová-lázně v jejíž části Horní Lipová, v místě zvaném Dlouhá dolina je místo, kde spolek Kostelík v horách postavil pravoslavný chrám (kostelík) a současně památník válečným zajatcům z doby 2. světové války. Dále naše kroky povedou k lesním hřbitovům v Rudohoří a v Domašově kde jsou někteří váleční zajatci , kteří se nedočkali konce války pohřbeni.
V posledním díle, navštívíme muzeum obce Česká Ves, ve které se nachází válečná expozice, věnovaná především těmto válečným zajatcům z celého světa, kteří zde byli drženi v letech 1939 -1945. Válečná expozice v muzeu obce Česká Ves byla slavnostně otevřena 14. května 2016.  Stalo se tak za účasti vzácných hostů kazašského velvyslance pana Abdykarimova, ataše Ruského konzulátu v Brně pana Indyčenka a také vnuček maršála Koněva, jehož jednotky I. ukrajinského frontu osvobodili kmenový tábor Stalag VIII F i VIII B v dnešním Polsku. Právě z tohoto tábora mířilo na Jesenicko tisíce válečných zajatců ze všech koutů světa. Pan Janas také připravuje knihu o zajateckých táborech v okrese Jeseník.

FB stránka muzea

Web Kostelík



Cesty zajatců na Jesenicku

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Tomáš Vyoral: Za komančů jsme se bez papíru nedostali za hranice, za “demokratů” ani na pivo

Vakzine macht frei. Hra na covid a diskriminace nepodvolených (neočkovaných experimentální vakcínou) nabírá obludných rozměrů. …

Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *