EU nás hodila přes palubu, jedinou nadějí jsou naši čínští bratři

Naše srbské peníze se jim líbily, nutili nás měnit podmínky tendrů ve prospěch evropských firem, ted´naše peníze nechtějí, ted´ když je nám těžko, nás hodili přes palubu, naší jedinou nadějí jsou čínští bratři, říkám to oficiálně jako prezident, budeme jim vděčni a nezapomeneme, podobná hořká slova na adresu EU zazněla v emotivním proslovu srbského prezidenta Vučiće společně naléhavou prosbou na prezidenta Číny Si Ťin-pchinga, kterého nazval drahým přítelem a bratrem.

Evropská unie po dlouhém otálení začala řešit epidemii koronaviru. Jedním z prvních opatření je i zákaz vývozu zdravotnického materiálu mimo evropskou unii. To má ovšem velký dopad na nečlenské státy Evropy. Jedním z takových je například Srbsko.

Evropská unie si konečně všimla, že tu máme nějaký ten koronavirus. Stalo se tak téměř dva měsíce od prvního výskytu koronaviru v Evropě. Doposud si jednotlivé země museli poradit s epidemií sami. Nyní, když je vidět, že si země dokáží poradit i bez Bruselu, a po vlně oprávněné kritiky, si začala problému všímat.

Jedním z prvních opatření, krom uzavření hranic EU, byl zákaz vývozu zdravotnického materiálu mimo hranice EU. Ještě před tím, už Německo zadržovalo kamiony se zdravotnickým materiálem, prý aby nepřišel do “špatných” rukou, i členským zemím Slovensku, Rakousku, Maďarsku a Itálii a také Švýcarsku. A to nebylo jen tranzitní zemí.

Nyní Evropská komise zakázala vývoz zdravotnického materiálu mimo EU. Tím naprosto hodila doslova přes palubu nečlenské země Evropy. Jednou s těchto zemí je i Srbsko. To bylo tímto krokem donuceno požádat o pomoc Čínu. K tomu se také vyjádřil srbský prezident Aleksandar Vučić.

srbský prezident Aleksandar Vučić video zdroj: twitter 

Překlad videa:

Pochopili jste, že velká mezinárodní solidarita v podstatě neexistuje. Evropská solidarita neexistuje.
Byla to pohádka jen na papíře.
Dneska jsem napsal osobní dopis. Po posledních zkušenostech toho hodně očekáváme a naděje vkládáme do jediných, kteří nám mohou pomoci. Těmi jsou národ a lidé Čínské lidové republiky.
Adresoval jsem dopis prezidentovi Čínské lidové republiky panu Xi.
Kde jsem ho poprvé a to hned několikrát a oficiálně nazval nejen drahým přítelem ale dokonce i bratrem. Nejen mým osobním ale i celé naší země.
My ode dneška, tak jak víte, nejen že nemůžeme dovézt zboží z EU. Podle prohlášení předsedkyně EU paní Ursuly von der Layen, že není možné dovézt ze zemí EU, protože ani oni sami jich nemají dost.
Vyskočil bych z kůže.
Toto rozhodnutí přijali lidé, kteří nás tady poučovali, že nemáme dovážet čínské zboží.
Ti, kteří po nás chtěli, abychom měnili podmínky výběrových řízení pro celou Evropu, tak aby cena nebyla základním kritériem výběru, protože jejich zboží je podstatně kvalitnější.
A musíme vše nakoupit od nich.
Když jim byly potřeba srbské peníze, tak říkali, ať měníme tendry a jejich podmínky tak, aby evropské firmy dostávaly srbské peníze.
Teď v případě nouze a když je těžko, tak ani srbské peníze nepomáhají a nestačí.
Nic jsme nechtěli zadarmo.
Věřím ve svého bratra a přítele Xi JinPinga a v jeho čínskou pomoc.
Jediná země, která nám může pomoci, je Čína.
Za to vše jim moc děkuji. Věřte, že budu vědět, jak jim poděkovat.
To, co jsem teď před Vámi řekl, jsou slova jednoho premiéra. Slova jsou ještě slušná a milá.

 

Děkuji vám všem našim čínským bratřím a našemu bratrovi prezidentovi Si Jinpingovi

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Tomáš Vyoral: Za komančů jsme se bez papíru nedostali za hranice, za “demokratů” ani na pivo

Vakzine macht frei. Hra na covid a diskriminace nepodvolených (neočkovaných experimentální vakcínou) nabírá obludných rozměrů. …

Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *