Rada ČT neschválila předložený rozpočet na rok 2020, požaduje dlouhodobý výhled hospodaření a úspory

Rada České televize na dnešním zasedání odmítla ředitelem Dvořákem navržený rozpočet ČT na rok 2020.  Hlavním důvodem jsou nedostatečné úspory. ČT totiž již řadu let dotuje stovkami miliónů aktuální běžný rozpočet, tím že rozpouštěním mnohamiliardové rezervy.

Tento “transformační” polštář už ale prakticky splaskl a vydrží max do roku 2021.   Radní ČT vyžadují dlouhodobý výhled hospodaření pro následující období 2021-2024. Každoroční výpadek stovek miliónů bude třeba nějak nahradit nebo uspořit. Současná politická reprezentace v souladu s veřejným míněním ale nechce schválit navýšení koncesionářských poplatků. Jedinou možnou cestou k vyrovnanému rozpočtu se tak jeví úspory. Ředitel Dvořák ale navrhl pro rok 2020 úspory pouze ve výši 170 miliónů. Tato částka ale zdaleka nestačí k eliminaci výpadků “příjmů” z titulu rospuštení rezervy nakumulované dávno minulých přebytkových letech. Navrhovaný roční rozpočet pracuje s číslem skoro 7 mld. Kč pro zajištění provozu a úkolů kladených na ČT. Zůstává otázkou, zda občané mají financovat mimo jiné plánovanou tvorbu desítek krimi seriálů a lifestylových magazínů? Jestli nejjednodušší formou úspor není přenechat tuto část tvorby komerčním televizím a ušetřit tak daňovým poplatníkům v příštích několika letech miliardy z jejich kapes. Vedení ČT z pohledu šíře i hloubky záběru tvorby zastává stále vizi kdysi monopolního státního molocha, který měl obstarat veškerou televizní tvorbu v Československu. Je však zcela zjevné, že dnes by velkou část tvorby mohly nahradit komerční subjekty a přitom by veřejný zájem nijak neutrpěl.  Jediný, kdo by utrpěl, je zájem desítek subjektů, ke kterým směřují penězovody z ČT.   Přestože byl ředitel Dvořák kritizován za pomalou cestu k vyrovnanému rozpočtu a pozdní plnění úkolů požadovaných radou ČT, návrh na omezení jeho statisícových odměn neprošel. Těžké kritice čelila také dozorčí komise ČT,  radním chyběly od tohoto odborného poradního orgánu návrhy jak dále postupovat, komise byla obviněna z pasivity, padla i ostrá slova o ztrátě důvěry.  Rada ve svých usneseních požaduje naplnění svých požadavků nejpozději do 15.02.2020 tak, aby bylo možné rozpočet na rok 2020 schválit co možná nejdříve. Další zasedání Rady ČT proběhne 08.01.2020. Až příští rok se tedy dozvíme, zda si radní ČT chtěli pouze vylepšit image u veřejnosti a kritiků vedení ČT a zvýšit tak svoje šance na znovuzvolení vzhledem  k jejich kočnícímu mandátu, nebo to myslí s požadavky na dlouhodobý vyrovnaný rozpočet ČT a úsporami vážně.

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

Jakub Patočka bude bránit nástupu Ombudsmana Křečka do úřadu vlastním tělem

Odmítám poslušnost České republice, nástupu Sněmovnou nově zvoleného Ombudsmana Stanislava Křečka do úřadu zabráním vlastním …

Rozzářená očíčka a potřásání rukama lídrů EU Macrona a Merkel s “totalitáři” a oči pro pláč a prázdné ruce Čechů.

Politická realita EU, kde jedni bojují za “demokracii a lidská práva” a druzí jejich boje …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *