“Mrkněte na můj rozhovor pro Prostor X. Mladí lidé si budou muset na důchod šetřit mnohem více, protože stát kvůli demografickému trendu nebude schopen nijak vysoké důchody v budoucnu vyplácet. Na vysoké plošné slevy na jízdné pro studenty a seniory rozpočet peníze nemá. Budeme muset začít řešit. Já vím, že to nejsou moc oblíbená témata a žádné PR body za to člověk nesesbírá, ale já lhát a stavět vzdušné zámky prostě neumím.”...Jan Skopeček, expert na ekonomiku za ODS
JAN SKOPEČEK (ODS): Státní důchod bude nižší
JAN SKOPEČEK (ODS): Státní důchod bude nižší
Budoucí senioři si budou muset více spořit, aby ve stáří vyžili, protože garantovaný státní důchod bude nižší…
Jde o jednu z plánovaných reformních změn penzijního systému, kterou bude prosazovat nově vznikající vláda, řekl Jan Skopeček z ODS.
Jan Skopeček:
„Dneska máme větší mandatorní výdaje, než jsou příjmy státního rozpočtu. To znamená, že deficit je opravdu z logiky věci těžko srazitelný na nulu ve chvíli, kdy nemáme vyřešenou penzijní reformu a další velké věci.“
„Podíl státního důchodu bude menší pro budoucí důchodce na celkovém zajištění v důchodu než pro naše rodiče a prarodiče.“
„Mladší generaci musíme říct, že se na penzi bude muset v daleko větší míře ona připravit sama. To znamená, že v daleko větší míře bude muset spoléhat na své úspory, investice a šetření v době, kdy je ekonomicky aktivní.“
Autor: Redakce, Praha, ČR, 7.11.2021
Zdroj:
