Kurz rázně: “Jestli přistěhovalci prolomí řeckou hranici, s přáteli z Balkánu je zastavíme”. Madarsko slíbilo pomoc Srbsku. Turecko poslalo na hranice speciální jednotky.

 

Rakouský kancléř Kurz dnes zdůraznil, že existují nejméně 3 důležité faktory, které zabrání zopakování migrační krize na úrovni roku 2015. Madarsko dnes také ústy ministra zahraničí přislíbilo další pomoc Srbsku při ostraze jeho jižních hranic a konečně Turecko se rozhodlo přilít oleje do ohně a vyslalo na řeckou hranici členy speciálních jednotek, kteří mají bránit v návratu migrantů do vnitrozemí Turecka. 

 

Je to odhodlanost řecké vlády bránit svoje hranice, jsme v blízkém kontaktu se s našimi přáteli ze Západního Balkánu a ti jsou také připraveni a konečně i my budeme svoji hranici chránit. Pokud bychom dovolili desetitisícům na hranicích dnes proniknou na cestu by se vydali další milióny migrantů a to nemůžeme dopustit. Podle Kurze je nejdůležitější aby se EU nenechala vydírat Erdoganem a poskytla maximální pomoc Řecku. Zopakoval, že současná situace není dílem náhody, ale jedná se o útok zorganizovaný přímo Tureckem. Apeloval na všechny Evropany aby nepodléhali Tureckému nátlaku. Neexistuje právo na azyl pro lidi, jejichž život není přímo ohrožen, Řecko musí získat naší podporu v obraně hranic Evropy.

Turecko se dnes naopak rozhodlo dále zostřit situaci, když na řeckou hranici povolalo 1000 členů speciálních jednotek, kteří mají bránit v návratu uprchlíků do Turecka. Podle tureckých zdrojů se Řecko pokusila vrátit do Turecka téměř 5000 migrantů, ve střetech s řeckými bezpečnostními silami jich údajně více než 150 bylo zraněno.

Madarský ministr zahraničí dnes v Záhřebu na neformální schůzce ministrů zahraničí EU přislíbil dodatečnou pomoc Srbsku, již dnes s ostrahou jižních hranic Srbska ve směnách pomáhá cca 600 madarských policistů. Připomněl také že další pomoc projednal již minulý týden na schůzce s ministrem vnitra Srbska, za zajímavé také považuje fakt, že stejné země, které v roce 2015 kritizovali Madarsko, dnes požadují ta samá opatření po Řecku.

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

očkování Covid19

SÚKL eviduje 36 úmrtí po očkování Covid19

Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. …

Holandsko zastavilo vakcinaci Astra Zeneca

Holandsko dnes pozastavilo vakcinaci s vakcínou Covid 19 od AstraZeneca, následuje tak Irsko, Dánsko a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *