Kurz rázně: “Jestli přistěhovalci prolomí řeckou hranici, s přáteli z Balkánu je zastavíme”. Madarsko slíbilo pomoc Srbsku. Turecko poslalo na hranice speciální jednotky.

 

Rakouský kancléř Kurz dnes zdůraznil, že existují nejméně 3 důležité faktory, které zabrání zopakování migrační krize na úrovni roku 2015. Madarsko dnes také ústy ministra zahraničí přislíbilo další pomoc Srbsku při ostraze jeho jižních hranic a konečně Turecko se rozhodlo přilít oleje do ohně a vyslalo na řeckou hranici členy speciálních jednotek, kteří mají bránit v návratu migrantů do vnitrozemí Turecka. 

 

Je to odhodlanost řecké vlády bránit svoje hranice, jsme v blízkém kontaktu se s našimi přáteli ze Západního Balkánu a ti jsou také připraveni a konečně i my budeme svoji hranici chránit. Pokud bychom dovolili desetitisícům na hranicích dnes proniknou na cestu by se vydali další milióny migrantů a to nemůžeme dopustit. Podle Kurze je nejdůležitější aby se EU nenechala vydírat Erdoganem a poskytla maximální pomoc Řecku. Zopakoval, že současná situace není dílem náhody, ale jedná se o útok zorganizovaný přímo Tureckem. Apeloval na všechny Evropany aby nepodléhali Tureckému nátlaku. Neexistuje právo na azyl pro lidi, jejichž život není přímo ohrožen, Řecko musí získat naší podporu v obraně hranic Evropy.

Turecko se dnes naopak rozhodlo dále zostřit situaci, když na řeckou hranici povolalo 1000 členů speciálních jednotek, kteří mají bránit v návratu uprchlíků do Turecka. Podle tureckých zdrojů se Řecko pokusila vrátit do Turecka téměř 5000 migrantů, ve střetech s řeckými bezpečnostními silami jich údajně více než 150 bylo zraněno.

Madarský ministr zahraničí dnes v Záhřebu na neformální schůzce ministrů zahraničí EU přislíbil dodatečnou pomoc Srbsku, již dnes s ostrahou jižních hranic Srbska ve směnách pomáhá cca 600 madarských policistů. Připomněl také že další pomoc projednal již minulý týden na schůzce s ministrem vnitra Srbska, za zajímavé také považuje fakt, že stejné země, které v roce 2015 kritizovali Madarsko, dnes požadují ta samá opatření po Řecku.

 

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

USA nevetovaly rezoluci požadující příměří v Gaze

Roztržka mezi USA a Izraelem. USA nevetovaly rezoluci požadující příměří v Gaze

Izrael vyjádřil nespokojenost s tím, že USA nevetovaly novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující příměří, …

Portál Politico: Ukrajinci se vyhýbají branné povinnosti

O tom, že se Ukrajinci stále více vyhýbají odvodům, píše bruselský portál Politico. Když Rusko …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *