ALEXANDR DUGIN: AUKUS & QUAD: ANGLOSASOVÉ NIČÍ NATO

Zdroj: Aukus

ALEXANDR DUGIN: AUKUS & QUAD: ANGLOSASOVÉ NIČÍ NATO

Z posledních důležitých událostí na poli geopolitiky, které následovaly po ostudném útěku Američanů z Afghánistánu, je třeba vyzdvihnout především oživení anglosaské aliance v Tichém oceánu…

V poměrně rychlém časovém horizontu oznámila Bidenova administrativa, aby přebila depresivní dopad neúspěchu v Afghánistánu, vytvoření dvou nových strategických aliancí – AUKUS a QUAD.

AUKUS je čistě anglosaský fenomén založený na integraci strategií Spojených států, Velké Británie a Austrálie. Washington z něj přitom demonstrativně vyhnal Francii a Itálii, které zároveň ztratily pro obě evropské země nesmírně důležité námořní zakázky z Austrálie. Účinek byl tak silný, že Francie odvolala svého velvyslance ve Washingtonu ke konzultacím. Taková arogance podle mnoha odborníků vlastně podkopává NATO jako celek. AUKUS ve skutečnosti realizuje program amerických neoconů – vytvořit úzké spojenectví mezi anglosaskými mocnostmi (USA, Velká Británie) a vyloučit odtud Evropu.

Další alianci QUAD tvoří stejné USA a Velká Británie, tentokrát však zahrnuje dvě asijské mocnosti – Indii a Japonsko. Pokud Japonsko není nezávislé a po druhé světové válce je pouze americkou vojenskou základnou, vlastně okupovaným územím, tak s Indií je vše mnohem složitější. Během éry studené války byla Indie, která se formálně držela statusu nezúčastněných a byla jedním z iniciátorů Hnutí nezúčastněných, nicméně blíže SSSR a Pákistán byl v zóně západního vlivu.

V posledních desetiletích se vše radikálně změnilo. Pákistán se prudce odvrátil od Západu a přeorientoval se na Čínu. Indie se naopak začala přibližovat Spojeným státům a vzdalovat se Rusku. Ale je to Indie v QUAD , která vystupuje jako subjekt schopný samostatně rozhodovat. Nové Dillí navíc udržuje dobré vztahy s Moskvou. To je slabé místo celé anglosaské aliance.

Je zcela zřejmé, že aliance AUKUS i QUAD mají striktně protičínskou orientaci. Čína se v poslední době stala tak silnou, že přestala skrývat svou geopolitickou subjektivitu. Spíš si toho nelze dále nevšimnout. Čína a Rusko, každá země svým vlastním způsobem, trvají na tom, že jsou póly multipolárního světa. Rusko je především v oblasti zbrojení a energetiky, Čína v oblasti ekonomiky. A oni to dělají.

Unipolární a multipolární svět jsou komunikující nádoby nebo rovnice pevného součtu. Pokud jeden dorazí k jednomu, dojde k druhému. Chcete-li přidat něco k jednomu, musíte odečíst od druhého. Oslabení sevření USA ve střední Asii a na Blízkém východě, stejně jako v Evropě a dalších oblastech světa objektivně posiluje Čínu a Rusko, stejně jako všechny, kdo hrají na stranu multipolarity – Írán, Turecko, Pákistán, atd. Protože pro Anglosasy je ekonomika nade vše, rozhodli se zaměřit na přípravu na válku s Čínou. Nechat Rusko na později.

Právě tento cíl sleduje AUKUS a QUAD. AUKUS by měl poskytnout Anglosasům nástroj vojenského vlivu v Tichém oceánu pod výhradní kontrolou Anglosasů, aby Evropané, nedej bože, nezkazili vše tím, že by měli nesouhlasný názor.

A QUAD si klade za cíl popudit proti Číně dvě regionální asijské mocnosti, které mají historické nároky na Čínu (nebo její nejbližší spojence v regionu, především Pákistán). Čína má komplikovaný vztah s Indií a s Japonskem obecně má dlouhou historii konfrontací.

Cíl je tedy víceméně jasný. Bylo rozhodnuto vyvinout tlak na Čínu ze tří stran – z jihu, spoléhat se na čisté Anglosasy (k tomu je zapotřebí AUKUS), z východu přes Japonsko a ze západu přes Indii. Ale ve všech případech jsou hybnou silou a subjektem Anglosasové – Spojené státy a Británie.

V takových případech nikdy nemůžete s jistotou vědět, zda mluvíme o přípravě na skutečnou a plnohodnotnou válku, nebo jde pouze o operaci nátlaku a zastrašování, která má Čínu donutit ustoupit a opustit své vůdčí ambice a také zkomplikovat implementace čínského projektu One Way One Belt všemi možnými způsoby. K další destabilizaci lze využít Tchaj-wan a Hongkong a také separatismus v Tibetu a Sin-ťiangu. Zbraň se připravuje k použití, ale zda bude následovat rozkaz ji použít nebo ne, nikdo neví.

Pro Rusko je důležité pochopit, že pokud je dnes hlavním cílem Čína, zítra je to Rusko. Teoreticky by to mohlo být i naopak. Čína není nebezpečná sama o sobě, ale právě jako nezávislý pól multipolárního světového řádu, který se nám vynořuje před očima. A je naprosto možné říci, že soustředění sil proti Číně a AUKUS a QUAD, to je ono, je namířeno i proti nám. Ostatně Rusko také usiluje o to být nezávislým pólem. Proto je třeba Číně pomoci. Na tom není nic kontroverzního nebo svévolného. Póly multipolárního světa by si měly navzájem pomáhat v opozici k unipolaritě.

Nic osobního. Jednoduchá geopolitika.

Autor: Alexandr Dugin, Moskva, Rusko, 8.11.2021

Zdroj:

https://www.geopolitica.ru/article/aukus-i-kvad-anglosaksy-razrushayut-nato

Hodnocení

Facebook Comments

About TGM

Check Also

USA: Studenti z Arizony požadují vyloučení Kylea Rittenhouse ze školy

USA: Studenti z Arizony požadují vyloučení Kylea Rittenhouse ze školy   Skupina levicových studentů na …

BOSNA & HERCEGOVINA: Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik: “Nezvolili mě proto, abych byl zbabělý”

BOSNA & HERCEGOVINA: Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik: “Nezvolili mě proto, abych byl zbabělý”   …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *