Poslední tři jaderné elektrárny v Německu jsou od sobotní půlnoci, mimo provoz, ale debata není u konce. Bavorský premiér Söder vyzývá k odpovědnosti státu za pokračování provozu.
Bavorský premiér Markus Söder by podle vlastního vyjádření rád nadále provozoval jaderné elektrárny, jako je odstavený reaktor Isar 2, v odpovědnosti státu. Žádá federální vládu, aby změnila zákon o atomové energii.
„Bavorsko proto požaduje, aby spolková vláda převzala odpovědnost za pokračující provoz jaderné energetiky. Dokud krize (v dodávkách energie v důsledku ukrajinské války) neskončí a přechod na obnovitelné zdroje neuspěje, musíme do konce dekády využívat všechny formy energie,“ řekl Söder. Bavorsko je na to připraveno.
Že to vládní koalice socdem SPD-liberálové FDP-Zelení udělá, lze považovat za nemožné. Protože pak by se mimo jiné musela zvlášť objasnit otázka konečného uložení jaderného odpadu vyprodukovaného v Bavorsku. V celostátním hledání úložiště dosud nashromážděného jaderného odpadu už Bavorsko brzdí, jakmile se najde řešení na území Svobodného Bavorského státu.
Po zhruba šesti desetiletích se v sobotu večer odpojil poslední Meiler Isar 2 v Bavorsku, Emsland v Dolním Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku.
Ve 23:52 ze soboty na neděli, bylo odpojeno připojení k síti také v jaderné elektrárně v Essenbachu v dolnobavorském okrese Landshut, jak řekla německé tiskové agentuře mluvčí operátora Preussen Elektra. Po odpojení sítě byl reaktor odstaven. Pec Isar 2 byla podle provozovatele v provozu 35 let bez jediného incidentu. Spolu s blokem Isar 1, který byl odstaven v roce 2011, bylo do sítě v lokalitě Essenbach za 44 let přivedeno kolem 600 miliard kilowatthodin jaderné energie. Blok 2 v Neckarwestheimu byl v sobotu večer jako poslední jaderná elektrárna v provozu.