“Ministr zahraničí EU” Josep Borrell ve zprávě americké veřejnosti uvedl, že „téměř všechna evropská hlavní města úzce spolupracují na scénáři téměř nevyhnutelné možnosti velmi zničující konvenční války v Evropě“.
Borrell v prezentaci na Georgetownské univerzitě v New Yorku, která byla zveřejněna v Bruselu, zdůraznil, že „všichni samozřejmě doufají, že se to nestane, ale Evropané spustili poplach“, protože jsou v sázce jejich životní zájmy. jasné, že měl na mysli válku s Ruskem.
Borelovo poselství se shodovalo s dohodou vůdců Francie, Německa a Polska pokračovat v silné pomoci Ukrajině ve válce s Ruskem s cílem nikdy nedovolit Rusku zvítězit a podporovat Ukrajince až do konce.
Protože „je to síla pro nás, naše národy, naši bezpečnost a naši Evropu“, jak řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.
Média, analytici a částečně političtí mistři v EU současně přiznávají, že v Evropě neexistuje úplná jednota, zejména pokud jde o to, zda dát Kyjevu kromě základní munice i zbraně dlouhého doletu, které by mohly válku proměnit v katastrofální přímý konfliktu mezi Západem a Ruskem.
Lotyšsko zavedlo systém „totální obrany“ a jeho prezident Edgar Linkevičs říká, že „Rusko by mělo být zničeno“.
Dohoda mezi vůdci Francie, Německa a Polska byla nicméně hodnocena tak, že ukrajinské armádě poskytla „munici pro dělostřelectvo dlouhého doletu, aby zabránila Rusku ve vítězství“.
Tato obnovená „výmarská trojka“ vůdců tří zemí, Scholze, Macrona a polského premiéra Donalda Tuska, stále nezachází tak daleko, aby předpovídala nasazení jednotek NATO v ukrajinsko-ruském konfliktu, o kterém Macron zmínil, a o kterém slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že z té myšlenky „běhá mráz po zádech“.
Šéf italské diplomacie Antonio Tajani to kategoricky odmítl s tím, že „nejsme ve válce s Ruskem…v NATO se o tom nikdy nemluvilo a nerozumí se, proč bychom měli hovořit o scénáři s extrémně nebezpečnými důsledky, mj. třetí světová válka“.
Facebook Comments