BOSNA & HERCEGOVINA: Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik: “Nezvolili mě proto, abych byl zbabělý”

BOSNA & HERCEGOVINA: Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik: “Nezvolili mě proto, abych byl zbabělý”
 
Vůdce bosenských Srbů říká: Putin a Čína pomohou, pokud na nás Západ uvalí sankce…
 
Vůdce bosenských Srbů obviněný z riskování války tím, že usiluje o rozpad Bosny a Hercegoviny , odmítl hrozbu západních sankcí a naznačil blížící se summit s Vladimirem Putinem slovy: “Nezvolili mě proto, abych byl zbabělý”
 
V rozhovoru pro britský The Guardian (neomarxisticko-liberální tisk) Milorad Dodik, srbský člen tripartitního vedení Bosny a Hercegoviny , řekl, “že se nenechá odradit křikem z Londýna, Washingtonu, Berlína a Bruselu.”
 
Dodik (62 let), klíčová postava bosenské politiky po 30 let, který byl kdysi oblíbencem Západu, trval na tom, že jeho plány nemusí vést ke konci Bosny a Hercegoviny. Sankce a škrty ve financování EU by ho pouze donutily přijmout nabídky investic z Číny, řekl Dodik a očekává, že s prezidentem Ruska Putinem se uvidí „velmi brzy“.
zdroj. facebook milorad dodik
 
“A dokonce si myslím, že se mi to líbí,” řekl Dodik. „Když jdu za Putinem, nejsou žádné požadavky. Říká jen: ‘s čím mohu pomoci? ” Ať jsem s ním diskutoval o čemkoli, nikdy jsem nebyl podveden. Nevím, na čem jiném založit důvěru, když ne na tomhle. S [čínským vůdcem] Si Ťin-pchingem také říká: “Pokud je něco, s čím mohu pomoci, pomůžu”.
 
Dodik byl v posledních týdnech široce odsuzován za svůj deklarovaný záměr stáhnout srbskou část Bosny a Hercegoviny z institucí na státní úrovni , jako je daňová správa, soudnictví, zpravodajská služba a dokonce i národní armáda, za účelem vytvoření srbských sil. .
 
Tento návrh byl ve zprávě pro OSN popsán jako „odtržení“ a nebezpečné riziko pro Daytonskou mírovou dohodu z roku 1995, která ukončila občanskou válku, která po rozpadu Jugoslávie stála asi 100 000 životů.
 
Tou mírovou dohodou byl založen stát Bosna a Hercegovina složený ze dvou entit: Federace Bosny a Hercegoviny, skládající se převážně z bosenských Muslimů a Chorvatů, a Srbské Republiky srbské. Tříčlenné předsednictví Bosny zastávají zástupci těchto tří hlavních etnických skupin.
 
Na základě tzv. bonnských pravomocí z roku 1997 byly významné zákonodárné pravomoci uděleny také úřadu vysokého představitele (OHR), který měl na starosti realizaci dohody. Tyto pravomoci ve velké míře využíval bývalý vůdce liberálních demokratů Paddy Ashdown během svého působení ve funkci vysokého představitele k centralizaci správy země.
 
Naposledy Valentin Inzko, který tento post opustil letos v létě, použil úřad k postavení mimo zákon popírání genocidy v reakci na pokusy některých lidí bagatelizovat rozsah masakru ve Srebrenici v roce 1995. To vedlo Dodika v červenci k tomu, že stáhl představitele Republiky srbské z centrálních institucí a v říjnu navrhl převzetí pravomocí a převod pozemků ve vlastnictví centrálního státu.
zdroj. facebook milorad dodik
 
Dodik, který dlouho agitoval proti údajným změnám v rovnováze sil v Bosně, řekl, že nadále věří v Dayton, ale že si jej uzurpoval „nevolený cizinec“, který prostřednictvím pozice vysokého představitele uvalil asi 140 zákonů, aniž by měl demokratický mandát. “Všechny ty sračky tady vyrobili čtyři nevolení cizinci,” řekl. “Vysocí představitelé a tři soudci [jmenovaní Evropským soudem pro lidská práva], cizinci, u ústavního soudu. Působí jako koordinovaný zločinný podnik proti ústavnímu uspořádání.”
 
Od roku 2017 má Dodik zakázáno cestovat do USA nebo mít přístup k majetku pod jejich jurisdikcí poté, co se vzepřel bosenskému ústavnímu soudu uspořádáním referenda o oslavě Dne Republiky srbské, což je datum v roce 1992, kdy bosenští Srbové vyhlásili svůj vlastní stát v Bosně.
 
Nedávno řekl Gabrielu Escobarovi, náměstkovi amerického náměstka ministra, že mu „nevadí“ jeho hrozba další akce. Neodradily by ho ani návrhy z Německa na finanční sankce, řekl Dodik. “Samozřejmě mi to není lhostejné, ale nebyl jsem zvolen jako zbabělec,” řekl ve svých kancelářích ve správním centru Republiky srbské, Banja Luka.
zdroj. facebook milorad dodik
 
Plány na převzetí pravomocí budou na programu zasedání parlamentu Republiky srbské 10. prosince, přičemž Dodik zdůraznil své odhodlání je prosadit po dalším šestiměsíčním období jednání. Svou vizi nového uspořádání popsal jako o nic nemotornější než belgický federální stát.
 
Svůj veřejný postoj však zdokonalil na nejspornějším návrhu – nové srbské armádě – tím, že navrhl jiné možnosti. Prvním by podle něj bylo snížení současné národní armády na polovinu. „Pokud si to nepřejete, nezbude nám nic jiného, ​​než přijmout v souladu s ústavou Bosny a Hercegoviny vytvoření armády Republiky srbské, nebo prohlásit Republiku srbskou za demilitarizovanou republiku,” řekl. “Takže jsou tři možnosti.”
 
Dodik odmítl jako špatný vtip jeho nedávný návrh, že by obklíčil kasárna národní armády srbskými silami, aby je vytlačil, a že by se mu nejmenovaní „přátelé“ shromáždili na pomoc, pokud by síly NATO zasáhly.
 
Jakmile ho tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová popsala jako „závan čerstvého vzduchu“ pro jeho podporu Daytonu, Dodik řekl, že byl mylně vykreslován jako rádoby konflikt.
 

Nechtěl, aby Bosna a Hercegovina selhala, ale „jemná rovnováha“ dohody byla narušena, řekl, když Ashdowna označil za „nejhoršího“ pachatele. “Ne, nechci, aby se to zhroutilo.” Chci, aby existovala pouze na základě své ústavy. Když to nemůže fungovat tímto způsobem, proč by to mělo vůbec fungovat? “

zdroj. facebook milorad dodik
Dodik hovořil o tom, zda byla ve Srebrenici spáchána genocida , kde bylo v červenci 1995 zavražděno 8 000 bosenských muslimů a chlapců. Řekl, že nebude zpochybňovat soudní verdikty o jednotlivcích. “Nikdo nepopírá, že tam byl zločin,” řekl. “Ale je také pravda, že příběh, který byl vyprávěn, není úplnou pravdou.” Byl zabit téměř stejný počet bosenských Muslimů a Srbů. Není tam žádné možné rozhodnutí, které říká, že genocidu spáchal srbský lid.”
 
Dodik říká, že stále chce vstoupit do EU, navzdory soustavnému odmítání ze strany zemí jako Francie a Nizozemsko. Tento týden se třikrát setkal s Olivérem Várhelyim, komisařem EU pro rozšíření, a byl varován před možnou ztrátou finančních prostředků. “Máme se chovat, jako bychom si mysleli, že k rozšíření dojde, i když víme, že k němu nedojde,” řekl Dodik. „Mezitím nabízejí nějaké programy a my si toho vážíme – jsme vděční. Ale jestli nás chtějí přiblížit, pak by na mě měli přestat klást tyto podmínky.”
zdroj. facebook milorad dodik
 
“Nemyslím si, že jsem zlý člověk,” řekl Dodik o nedávném rozruchu, který vyvolal současný vysoký představitel Christian Schmidt, varující před existenční hrozbou pro Bosnu a Hercegovinu. “Myslím, že jsem velmi realistický.”
 
Autor: Redakce, Praha, ČR, 30.11.2021
 
Zdroj:
 
Hodnocení

Facebook Comments

About TGM

Check Also

ERIK BEST: Úspěšní bývalí politici

ERIK BEST: Úspěšní bývalí politici Pokud poslanec STAN Jan Farský podlehne sílícímu tlaku a kvůli …

USA: Trumpův návrat & podpora kandidátů za Republikány

  USA: Trumpův návrat & podpora kandidátů za Republikány Čím dál víc se vyjasňuje situace …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *