Budou zastupitelé Prahy 6 stíhani za mrhání veřejnými prostředky v souvislosti s odstraněním pomníku Koněva?

Jak už asi víte, radnice Prahy 6 zneužila nouzového stavu. V narychlo svolaném nočním zasedání rozhodla o urgentním, prakticky okamžitém, odstranění pomníku Koněva umístěného na náměstí Interbrigády na Praze 6. Toto její rozhodnutí mělo zamezit protestům názorových oponentů radnice, kteří nesouhlasili s odstraněním pomníku. Starosta Ondřej Kolář označil tyto své oponenty za “prapodivné lidi z pravicové i levicové spodiny“. Ještě v noci pak radnice zadala objednávku na odstranění sochy firmě Lucie Kytkové ze Slaného. Není bez zajímavosti, že její manžel instaloval kotraverzní “vysvětlující tabulky” na pomník Koněva a v současnosti již nepodniká. Je pracovníkem ozbrojených složek ministerstva vnitra. Určitě vás zajímá, kolik radnice za tenhle “urgentní” šolich v době  koronavirové krize zaplatí? Podržte se, jedná se 330.000 korun. To není všechno. Dalších 12.000 korun bude stát každý měsíc uskladnění sochy v depozitáři, aby se u něj nedej Bůh nemohly z pohledu radnice “podvratné živly” srocovat a připomenout si 75. výročí osvobození Prahy a ČSR.

 

Takže si to můžeme shrnout. Radnice Prahy 6 ve “válečném” režimu rozhodla o okamžitém odstranění vojenského pomníku maršála Koněva. Ten byl vztyčen 40 let předtím k 35. výročí osvobození Prahy a ČSR. Daňoví poplatníci zaplatí za odstranění 330.000 korun. Radnice uhradí fakticky tolik, kolik si paní Lucie Kytková řekla. Objednávku podepsala radnice ve středu 2. 4. ve 23:10.  Neřešilo se, jestli je to moc nebo málo. Dalších 12.000 bude stát každý měsíc “uskladnění” pomníku až do doby, než bude předán “Muzeu 20. století”. To ještě nikde nestojí a nikdo netuší, kdy a kde bude otevřeno a jestli vůbec naplní podmínky mezinárodní smluvy “O přátelství a spolupráci s RF” uzavřené v roce 1993 prezidenty Havlem a Jelcinem. Připomeňme, že smlouva sama s přesouváním vojenských pomníků vůbec nepočítá. Naopak ale zavazuje strany k zajištění přístupu k vojenským pomníkům široké veřejnosti, což aktuálně ČR zjevně porušuje a fakticky ji tak může hrozit mezinárodní arbitráž.
Sami si tedy odpovězte, co p. Kolářovi a radním Prahy 6 bránilo, pokud chtějí postupovat tak, jak říkají, zajistit pomníku maršála Koněva důstojné místo ve smyslu platných mezinárodních závazků, aby pomník osvobození Prahy maršála Koněva zůstal tam, kde byl a to až do doby, kdy bude místo pro jeho umístění známo a připravené k instalaci pomníku.

Připojte svůj podpis k naší výzvě:

Výzva vládním a ústavním činitelům: Požadujeme oficiální omluvu České republiky Ruské federaci za odstranění památníku osvobození sochy maršála Koněva. Socha Maršála Koněva pro nás reprezentovala statisíce příslušníků Rudé armády, kteří osvobozovali nejen Prahu ale celé Československo. V širším pojetí to byl také pamámátník všech Spojenců, kteří se postavili Hitlerovskému Německu nejen v Praze a Československu ale i na dalších frontách Druhé světové války nejen v Evropě. Odstranění sochy maršála Koněva chápeme jako relativizaci smyslu boje desítek miliónů odvážných občanů světa proti nacismu a snahu o zlehčování a relativizaci německého nacismu jako nenávistné a zhoubné ideologie a faktickou snahu o jeho rehabilitaci a plivnutí do tváře obětem nacismu v roce 75. výročí jeho porážky Spojenci.

za Hej, Občané! z.s.

Žarko Jovanovič

Michal Hrubý

https://www.petice.com/vyzva_vladnim_a_ustavnim_initelm_r

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

očkování Covid19

SÚKL eviduje 36 úmrtí po očkování Covid19

Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. …

Holandsko zastavilo vakcinaci Astra Zeneca

Holandsko dnes pozastavilo vakcinaci s vakcínou Covid 19 od AstraZeneca, následuje tak Irsko, Dánsko a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *