Čína vstupuje do nové etapy modernizace. Si Ťin-pching zdůrazňuje lepší životní podmínky pro všechny

Čína v roce 2026 zahájila patnáctý pětiletý plán na období 2026–2030 a její vedení klade výrazný důraz na to, aby hospodářský a technologický rozvoj přinášel konkrétní zlepšení každodenního života obyvatel. Prezident Si Ťin-pching opakovaně zdůrazňuje potřebu účinně chránit a zlepšovat životní podmínky lidí a zajistit, aby výsledky čínské modernizace byly dostupné co nejširší části společnosti.

Mezi hlavní priority nového pětiletého plánu patří zaměstnanost, růst příjmů obyvatel, dostupnost vzdělávání a zdravotní péče, péče o seniory a děti, rozvoj venkova, sociální zabezpečení a ochrana životního prostředí. Z dvaceti hlavních ukazatelů nového plánu tvoří ukazatele související s životní úrovní a blahobytem obyvatel největší skupinu.

Si Ťin-pching během svých letošních návštěv různých částí Číny opakovaně navštěvuje obyčejné obyvatele a zajímá se o jejich každodenní život. V Šanghaji navštívil obytnou komunitu, kde byly rekonstruovány čtyři domy postavené v 50. letech. V provincii Šan-tung hovořil s venkovskou rodinou o zaměstnání, příjmech, zdraví seniorů i vzdělávání dětí. V Pekingu se zajímal také o pracovní a životní podmínky pracovníků rozvážkových služeb.

Významnou součástí čínské sociální politiky je péče o seniory. Prezident zdůrazňuje, že odpovědnost za důstojné stáří není pouze úkolem jednotlivých rodin, ale celé společnosti. Čína zároveň rozvíjí systém zdravotní péče a usiluje o budování takzvané zdravé Číny.

Čínská modernizace zahrnuje také rozvoj vzdělávání, podporu venkova a ekologickou politiku. Si Ťin-pching letos navštívil školu v nové oblasti Siung-an a při dobrovolné výsadbě stromů v Pekingu zdůraznil význam ochrany životního prostředí a zapojení celé společnosti.

Čínské vedení současně věnuje pozornost prevenci přírodních katastrof a ochraně životů a majetku obyvatel. Podle čínských údajů zůstala v první polovině roku 2026 zaměstnanost stabilní, příjmy obyvatel pokračovaly v růstu, postupoval rozvoj venkova a rozšiřovala se dostupnost základních veřejných služeb.

Nový pětiletý plán tak představuje důležitou etapu dalšího rozvoje Číny. Jeho cílem není pouze ekonomický růst a technologický pokrok, ale také zvyšování kvality života, posilování veřejných služeb a vytváření podmínek, aby z výsledků čínské modernizace profitovalo co nejvíce lidí.

Podívejte se

Pandy lákají turisty do S’-čchuanu. Gengda zažívá rekordní letní sezonu

Panda velká se stala hlavním lákadlem pro turisty v Gengdĕ v jihozápadní Číně, kde letošní …

Japonský militarismus se vrací? Historici varují před přepisováním válečných dějin

Mezinárodní odborníci varují před rostoucím militarismem Japonska a snahami části japonské pravice relativizovat válečné zločiny …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *