Dá EU ČR 1 mld. EUR nebo nedá? Hoax nebo dezinformace?

Některá média rozjela oslavnou kampaň o tom, jak Česko dostane milardu eur od EU na boj s koronavirem Covid 19. Čínská pomoc v podobě zdravotnických ochranných prostředků není vlastně pomoc, protože si ji sami platíme. Tak jak to vlastně je? Kdo nám co dá a kdo nám pomáhá a co nám pomůže?
Ministerstvo financí fámu o pomoci EU ČR považovalo za tak závažnou, že na ni reagovalo upřesňujícím prohlášením. Prohlášení MF a náš komentář následuje.

 

Prohlášení ministerstva financí:

V médiích se v pondělí (16. 3. 2020) objevila informace, že Česká republika získá z unijního rozpočtu dodatečnou více než 1 mld. EUR na řešení důsledků koronavirové krize z nově založeného nouzového investičního fondu EU. Tyto informace však nejsou přesné. Nejedná se totiž o nové prostředky, ale o příležitost ponechat si nevyužité předfinancování v rámci kohezních fondů za účelem zlepšení cash-flow. České republice by letos bez nutnosti vyúčtování mohlo být poskytnuto cca 300 mil. EUR (přibližně 8,1 mld. Kč). Celkové přidělené prostředky kohezním fondům se však nezmění.

Takže hezky polopatě:

EU žádné vlastní prostředky nemá. Má jen to, co ji členské země pošlou a ty to pošlou z daní vybraných od občanů svých států. Stejně to dělá i česká vláda. Část daní vybraných od českých občanů pošle do Bruselu. Brusel pak velkou část prostředků sám spotřebuje a další část odebere přerozdělovací proces včetně s ním spojené korupce. Určitá část dorazí zpátky do členských zemí na programy, které mají zdůraznit údajnou esenciální nezbytnost EU a udělat PR spíše propagaci EU. Podmínkou poskytnutí prostředků je vždy zviditelnění EU a jejího pozitivního přispění k realizaci projektu. Dochází tak paradoksní situaci, že reklamu si dělá ten, co jen se srážkou přeposlal peníze toho, kdo je skutečně vydělal a tím je občan členského států. Místo EU by tak u každého projektu mělo vlastně být napsáno postaveno z daní poskytnutých občany EU ke zviditelnění EU. A jak to tedy bylo tentokrát? EU jen upravila pravidla již domluveného projektu a účelově přejmenovala hlavičku na jakýsi účel platby části prostředků. Takže ČR dostane jen to, co si dříve těžce vyhádala. Části toho, co dostane, se bude říkat jinak, aby EU mohla říci, ANO EU pomáhá v boji s pandémií. Přitom vše, co udělala, je, že změnila “na poslední chvíli” komentář účelu platby, ke které se již dříve zavázala a neposlala ani o korunu navíc. Zbytek jsou sliby ve hvězdách. To, že peníze samy o sobě nepomohou, je všem jasné. V krizových situacích je to právě naopak. Peníze jsou zcela bezcenné. Centrální banky na celém světě začínají chrlit do oběhu bilióny papírků. Tyhle papírky neodvratně mění hodnotu papírků resp. peněz, co máte dnes v ruce. Pokud dnes máte 100, zítra těchto 100 můžou mít hodnotu 95 nebo 80. Naopak to, co si chcete koupit, může stát zítra 105 nebo i 300, když to fakt budete potřebovat a za rok třeba 110. Když USA pomáhaly v II. světové válce SSSR dodávkami strategického materiálu, chtěly platby ve zlatě, nebraly ruble. USA tehdy navíc dodávaly jen to čeho, samy měly dost. Čína nám dnes dodala prostředky za peníze, ne zlato, dodala je rychle. Jak známo, kdo rychle dává, dvakrát dává a dodala to, co jsme chtěli, ne to, co jí zbylo. EU nedala nic a nedodala už vůbec nic. Po měsící se EU zmohlo na to, aby za peníze od členských států objednala prostředky v Číně. Ty pak “slavně” dodala jako pomoc do Itálie, které mezitím pomohla sama nepřátelská a zlá Čína a také zlé a nepřátelské Rusko. Čína a Rusko navíc do Itálie posílají nejen materiální prostředky, ale vysílají i týmy zdravotníků.

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

vakcína Sputnik V

Němci toho mají dost, nakoupí Sputnik V

Německo má zájem o nákup Sputnik vakcíny, přestože Evropská komise nemá v úmyslu jednat s …

Facebook bezpečnost

Unik citlivých dat o stovkách miliónů uživatelů Facebooku

Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *