Dánský podnikatel: Pro úspěch v globální ekonomice musíte být v Číně

V rozhovoru pro čínskou státní televizi CGTN popsal dánský podnikatel Simon Lichtenberg, zakladatel a ředitel zahraniční výrobní společnosti v Číně, své zkušenosti s podnikáním v době globálních výzev a geopolitických změn. Lichtenberg v zemi působí už od 80. let a dnes patří mezi výrazné zahraniční osobnosti, které ovlivňují směr obchodních vztahů mezi Čínou a Evropou.

Video najdete i na našem youtube kanálu Svět okem Raptora – https://youtu.be/0EkcbJE6haI

Lichtenberg otevřeně přiznává, že jeho společnost je silně závislá na exportu do Spojených států, přičemž produkce probíhá v Číně. V důsledku obchodní války a zavedení cel však byl nucen hledat alternativy. Výsledkem bylo otevření továren ve Vietnamu a Mexiku. Jak ale zdůrazňuje, dodavatelský řetězec, efektivita i celkové náklady se s čínským prostředím nemohou srovnávat.

„Náklady na práci jsou ve Vietnamu sice poloviční, ale efektivita je nižší a materiály dražší. Celkově tak výroba ve Vietnamu vyjde o 12–15 % dráž než v Číně,“ vysvětlil Lichtenberg.

Lichtenberg rovněž komentoval častý argument o návratu výroby zpět do USA. Podle něj to v jeho sektoru nedává smysl – v USA totiž chybějí kvalifikovaní pracovníci a mnoho surovin stejně pochází z Číny. „Zavedení cel za účelem návratu výroby vlastně nefunguje. Možná někde jinde, ale ne v našem oboru,“ prohlásil.

Z jeho pohledu svět čelí ústupu od globalizace a volného obchodu, což považuje za krok zpět.

75 let čínsko-dánského přátelství

Tento rok si Čína a Dánsko připomínají 75. výročí navázání diplomatických vztahů. Dánsko bylo druhou západní zemí, která uznala Čínskou lidovou republiku. Prezident Si Ťin-pching při této příležitosti reagoval na dopis předsedy Dánské obchodní komory v Číně, v němž povzbudil firmy, aby nadále rozvíjely spolupráci mezi Čínou, Dánskem a zbytkem Evropy.

Lichtenberg, který přišel do Číny už v roce 1987 studovat jazyk a kulturu na Fudanské univerzitě, ztělesňuje právě tento typ mezikulturního podnikatelského propojení. „Podle mě musíte být v Číně,“ prohlásil v rozhovoru. „Je to možná silné tvrzení, ale tak to vidím.“

V době rostoucích geopolitických napětí, obchodních konfliktů a proměny globálních řetězců nabývá spolupráce mezi zeměmi jako je Čína a Dánsko na nové důležitosti. Dlouhodobá důvěra, investice a sdílené inovační projekty představují cestu, jak čelit výzvám dnešního světa a přispívat k stabilitě a prosperitě na mezinárodní úrovni.

Podívejte se

Obavy o pracovní trh přiměly Fed ke snížení úrokových sazeb, říká americký expert

Rozhodnutí americké centrální banky (Fed) snížit základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů bylo krokem …

Globální dialog o inovacích a otevřenosti podporuje mezinárodní spolupráci a kulturní výměnu

V Maďarsku, Jihoafrické republice, Bahrajnu a Rusku se v pondělí uskutečnil globální dialog s názvem …

2 komentáře

  1. Fiala říkal budete čumět až budeme u moci.. A já čumim

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *