Druhořadé respirátory za těžké peníze?

Čína prý dodala druhořadé respirátory a vůbec nám nepomohla, protože si za ně nechala zaplatit. Dopravu máme jen díky NATO a dodávky zaplatilo EU. Takové a podobné bláboly nyní můžeme číst v titulcích některých článků a postech na sociálních sítích.  Autoři si sice přejí “jeden svět” a globální spolupráci, ale i v dobách nejtěžších nezapomínají na ideologický boj a jednoznačně definované zlo a dobro. Zlo v jejich očích vždy bylo a bude Čína a Rusko a dobro ti, co stojí na druhé straně toho jednotného globálního světa, který strany mít nemá.

Dodané respirátory samozřejmě žádným kvalitativním odpadem nejsou, nedostali jsme něco, co jiní nechtějí. Je to právě naopak, dostali jsme přednostně to, co chtějí všichni a hned. Slovo “druhořadý” je účelový manipulativní konstrukt, který vznikl dle jejich zařazení do druhé ochranné třídy. Ve skutečnosti jsou to respirátory, které jsou požadovány vládou USA normou N95 a slouží pro ochranu zdraví vojáků USA a NATO při pandemických virologických situacích jako je ta dnešní. Ano, existují vyšší stupně ochrany, těmi ale nikdy nebudou vybaveny tisíce vojáků a civilistů už vůbec ne.  Zatím je nikdo ani nepožadoval a výrobci tedy Čína masově vyrábí to, co se po ní žádá a žádalo.

Čínská pomoc je fikce, Čína na dodávkách těžce rejžuje. Těžko říci, jestli pomoc musí být bezúplatná, někdo to tak může chápat. Faktem ale je, že Čína má ochranného zdravotnického materiálu sama nedostatek. V takové situaci každý větší export schvaluje vláda. Další fakt je ten, že jsme přesvědčili Čínu o tom, že kapitalismus je lepší než socialismus minimálně na ekonomické úrovni. A nyní na základě našich kapitalistyckých pravidel prostě peníze potřebuje.  Čínskou pomoc lze přirovnat k pomoci USA SSSR z dob druhé světové války. Za ní tehdy USA chtěly zaplatit. SSSR tehdy platil ve zlatě a dostával to, co bylo a co Amerika mohla a chtěla dát respektive tedy na rovinu prodat.

Čína dnes nerealizuje jen komerční dodávky poskytuje i bezúplatné dodávky různým “přátelským” zemím. Že jsme nic nedostali? No my se přeci od zlého čínského režimu distancujeme, tak je vše v pořádku. Je potřeba připomenout, že ne vše je ale realizováno na úrovni vlády, existují různé komunální či komunitní dodávky respektive dary a i zde jsme na tom stejně. Kamarádit se nebo mít něco společného s někým v zlé Číně je zapovězeno, takže vypovídáme smlouvy o spolupráci a přítelíčkování s Čínany je společensky zapovězeno, tak holt “přátelské” či “bratrské” dodávky směřují jinam. Není čemu se divit a ti co přežijí budou určitě pyšní na to, že si nic se zlou Čínou nezavdali a budou dál hlásat jeden přátelský a jednotný svět, ve kterém ale oni budou určovat, kdo do něj bude patřit a kdo s kým se bude kamarádit.

Přepravu materálu zajistilo NATO. Většina přepravy materiálu byla realizována mimo NATO, ta co byla realizována s pomocí NATO, byla Českou republikou dopředu zaplacena. Česko jen maximálně smysluplně využilo letové hodiny resp. kilometry, které společně s dalšími partnery v NATO zakoupilo u ukrajinského přepravce se stroji, za které vděčí ještě SSSR.
V této souvislosti se stále více ukazuje, že NATO je vlastně USA a USA má jednak svých starostí dost a navíc nyní za éry prezidenta Donalda Trumpa už nehodlá sponzorovat své evropské partnery a ani za ně tahat horké kaštany z ohně. Ještě smutnější  je, že NATO ani neuvolnilo ze svých skladů žádný materiál, který by mohl sloužit k ochraně zdraví civilního obyvatelstva.

Dodávky materiálu nám zaplatí EU. EU v této krizi byla a je zoufale neakční a pasivní. Neschopná reagovat na vzniklou situaci a o připravenosti na ni pak nemůžeme hovořit už vůbec. Ukázalo se, jak je Brusel zkostnatělý a připravený spíše na hlouposti než na budoucí výzvy. Brusel utrací stovky miliard euro na různé programy všude možně na světě. Miliardy, které mu posílají daňový poplatníci jednotlivých členských zemí, ale není schopen ukázat připravenost a ani zvládat krizovou situaci ani v EU. Je tak dnes paradoxně závislý na těch, se kterými chce soupeřit nebo s nimi držet krok a být alespoň rovnoceným partnerem USA, Číně a Rusku.

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

vakcína Sputnik V

Němci toho mají dost, nakoupí Sputnik V

Německo má zájem o nákup Sputnik vakcíny, přestože Evropská komise nemá v úmyslu jednat s …

Facebook bezpečnost

Unik citlivých dat o stovkách miliónů uživatelů Facebooku

Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *