Dva ztracené roky, němečtí průmyslníci se pustili do kancléře Šolce

Ohrožená “strategická suverenita Německa”

Současný prezident BDI Siegfried Russwurm upozorňuje, že špatnou cestou se vláda vydala už za kancléřky Angely Merkelové, ale vláda kancléře Šolce „byly to dva ztracené roky“, řekl listu „Zdeutsche Zeitung“. Tato chybná politika (současné kancléřky) je důvodem, proč německá ekonomika „roste mnohem pomaleji než téměř všechny podobné země a mnozí sousedé v EU“, stěžuje si prezident BDI.
To znamená, že systematicky ztrácíme podíl na trhu.


Staré přísloví říká, že „není vždy jasné, zda má Německo Svaz průmyslu (BDI) nebo Svaz průmyslu Německo“. V každém případě je prezident Asociace (zde se nemusíme obtěžovat politicky korektním termínem pro obě pohlaví, protože všech 16 prezidentů BDI od jejího založení v roce 1949 byli samozřejmě muži) je tradičně zvyklý být schopni kdykoli kontaktovat kohokoli v Německu na nejvyšší politické úrovni, aby tato politika pomohla německé ekonomice.



Proto je neobvyklé, že současný prezident BDI Siegfried Russwurm napadl německého sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze tak ostrými slovy. Protože zatímco Asociace pravidelně komunikuje s ministrem hospodářství Robertem Habkem (Zelení) a ministrem financí Christianem Lindnerem (FDP), kancléř na všechny stížnosti Asociace pouze odpovídá příslovím, že jde o „kupeckou kňučení“ a že aktuální věci raději řeší s kompetentními ministry.

Německému průmyslu je také jasné, že se poměry v ekonomickém světě změnily, ale právě proto žádá „upřímnou diskusi“, která průmyslová odvětví si Německo ještě může dovolit a za jakých podmínek. „Pokud je pro nás strategická suverenita důležitá, musíme se smířit s tím, že má svou cenu a že je spojena s vyššími náklady,“ zdůrazňuje Russwurm. Protože v těchto individuálních případech „si lze představit i dotace“.

Od začátku ruského útoku na Ukrajinu a náhlého zdražení energií začali němečtí zástupci průmyslu žádat politický Berlín o dotovanou cenu energie pro německé výrobce. Nejsou s tím spokojeni, protože to znamená brát peníze odjinud, aby je dali majitelům továren. Nebo brát od všech.

Je také pravdou, že nejvíce jsou postiženy malé a střední podniky v Německu. Německé mezinárodní koncerny mohou s ohledem na vyšší výrobní náklady v Německu snadno přesunout výrobu do zařízení jinde ve světě. To je přesně jedno z vysvětlení, proč index DAX německé burzy, která se skládá ze 30 největších společností v této zemi, rychle roste. Nedávno dokonce překonala historický rekord 18 000 bodů. Taková rozhodnutí o přesunu výroby jsou sice hudbou pro uši spekulantů, majitelů a akcionářů mezinárodních koncernů, ale rozhodně nejsou dobrá pro samotný ekonomický prostor Německa.

Facebook Comments

About A&F

Check Also

Ukrajina směřuje k porážce píše Politico

Víte proč? Málo munice, málo zbraní? Nemá kdo bojovat? Je to mimo jiné proto, že …

Svět okem Raptora 17/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora promluví profesor Zhu Min o spolupráci Číny a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *