Jak se mění historie aneb Jílková a “Máte slovo”. Koněv nařídil bombardování v míru, aby povraždil ženy a děti.

Sledovat “Máte Slovo” je obecně zážitek jen pro otrlé. Pořad celkově připomíná totalitní divadelní soudní procesy pro veřejnost, ve kterých má být zachováno zdání demokracie, ale rozsudek je předem známý. Téma, čas, místo i zbraně včetně oponentů si volí vítěz. Pokud by ani to nepomohlo, je tu moderátor, aby situaci zkorigoval a zachránil.
Popisovat celých 50 minut šílenství nemá smysl. Kdo má odvahu, ať se koukne. Záznam z 14.05.2020 je k dispozici. Omezím se na popis maršála Koněva. Moderátor po připravené nahrávce z publika, kde “náhodný” divák dehonestoval zažitými mnohokrát okomentovanými frázemi Koněva jako nepřijatelnou “osobnost”, přišla reakce zástupce veřejnosti “rusisty”.
Pomiňme, že “rusista” těžko může být zástupcem veřejnosti, protože je s Ruskem “profesně” svázán, ale dobře. Jeho odpověď pro svoji přílišnou věcnost a stručnost ale paní Jílkovou neuspokojila, proto přešla do emotivně vyhraněného protiútoku zda ví, že Koněv nechal bombardovat Boleslav a Mělník přičemž již v míru zahynulo 1300 Čechů včetně žen a kojenců a jestli to teda schvaluje?

Jak to tedy s bombardováním na sklonku války vlastně bylo?
Bombardování probíhalo ve dvou dnech na ploše velikosti tisíců kilometrů čtverečních. Bylo provedeno několik tisíc bojových vzletů letadel dvou frontů RA. Údaje o obětech i 75 let po válce z roku na rok neustále rostou. Ti, co je nejvíce dramatizují, nejvíce litují nedostatečné evidence padlých na německé straně. Další by rádi mezi nevinné oběti zařadili i vojáky SS neněmeckého původu, kteří byli podle nich v Čechách jen na “vandru” a na svých rukách krev civilistů neměli, vlastně civilisty v bojích po boku Hitlera jen chránili před Stalinem.

Jaká jsou tedy fakta?
Omezíme se na Mělník a Boleslav, které jmenovala pí. Jílková. Přes obě města 8. i 9. května projížděly masivní kolony ustupujících německých jednotek doprovázených německými civilisty. Často plně vyzbrojení vojáci nerespektovali pokyny svého vrchního velitelství i podmínky platné všeobecné kapitulace a pokračovali v ústupu pravděpodobně do amerického zajetí. Klíčový je fakt, že byli ozbrojeni a připraveni si cestu do zajetí prostřílet. Byli nejen připraveni, ale fakticky si cestu do zajetí probíjeli, protože jejich “pohyb” do zajetí stál mnoho především českých odbojářů život a dále i materiální škody. Těmito (Mělník a Boleslav) městy Němci jen “neprojížděli”, ale měli tam své i posádky. V případě Mělníku, to byly dokonce jednotky SS v síle několika tisíc mužů. Právě z mělnického vysílače měl Emanuel Moravec pronést svůj poslední mobilizační projev k národu po obsazení budovy Českého rozhlasu povstalci. Boleslavská posádka bylo o poznání slabší. Můžeme hovořit cca 1000 mužích. Nejdůležitějším vojenským objektem bylo nádraží a muniční sklad, do kterého směřovaly desítky vlaků s municí, zbraněmi i střelným prachem. Boleslaví se ale valily kolony ustupujících vojáků i příslušníků SS. V nedalekých Milovicích měla své velitelství divize SS Wiking. Za této situace byla obě města zcela legitimním cílem. Je třeba si upřesnit i sám pojem bombardování, nejednalo se kobercové strategické bombardování z velkých výšek bombardovacími svazy desítek či stovek letadel, které postihovalo německá města a předtím třeba Prahu, Plzeň ale i nedaleké Kralupy ze strany Spojenců. V případě těchto sovětských náletů na sklonku války se jednalo o taktické cílené údery několika letadel na jednotlivé kolony postupujících vojsk a dopravní uzly, jejich jednoznačným cílem bylo zastavení dalšího pohybu vojsk ev jejich eliminace. Nejednalo se o ničení civilní infrastruktury či průmyslových objektů bez ohledu na civilní oběti tak, jako to známe z válečných filmů či pamatují svědci dřívějších bombardování u nás.

Jaké tedy vlastně byly ztráty?

V Boleslavy jsme se dopočítali zatím cca 150 a v Mělníce 30 českých civilistů těch je třeba opravdu litovat. Je mi líto, němečtí i neněmečtí příslušníci SS si nic jiného nezasloužili. Němečtí vojáci věděli, co riskují, když porušují podmínky kapitulace a rozkazy svého velení. Probojovat si cestu do zajetí opravdu nejde. Lítost lze možná vyslovit jedině nad německými civilisty, kteří propadli propagandě, že je lepší se nechat zabít než padnout do sovětského zajetí.

 

 

Ustupující 20. SS Estonská divize, projíždí směr Mladá Boleslav Mělník
Ustupující 20. SS Estonská divize, projíždí směr Mladá Boleslav Mělník

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

vakcína Sputnik V

Němci toho mají dost, nakoupí Sputnik V

Německo má zájem o nákup Sputnik vakcíny, přestože Evropská komise nemá v úmyslu jednat s …

Facebook bezpečnost

Unik citlivých dat o stovkách miliónů uživatelů Facebooku

Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *