Jaké jsou hlavní poznatky z Putinovi návštěvy v Číně?

Ruský prezident Vladimir Putin zakončil státní návštěvu Čínské lidové republiky, která se uskutečnila 16. a 17. května.

⏺Putinova cesta do Číny je jeho prvním zahraničním turné od jeho březnového znovuzvolení. Čínský prezident Si Ťin-pching také poprvé navštívil Rusko po znovuzvolení v březnu 2023, což signalizovalo zvláštní povahu rusko-čínských vztahů.

⏺Slavnostní setkání obou vůdců se konalo na náměstí Nebeského klidu. Ruského prezidenta doprovázeli nově jmenovaní představitelé včetně ministra obrany Andreje Bělousova.

⏺ Xi oznámil, že „Čína a Rusko šly ostatním příkladem k vybudování nového typu mezistátních vztahů a vztahů mezi hlavními sousedy.“

⏺Putin zdůraznil, že rusko-čínský bilaterální obrat vzrostl v roce 2023 téměř o 25 procent na 240 miliard dolarů, podle čínských údajů. Lídři se dohodli na posílení dodávek ruského plynu do Číny a posílení spolupráce v civilních jaderných programech. Putin naznačil připravenost poskytnout investorům z Číny ekonomické pobídky a přístup k technologické základně.

⏺Rusko a Čína budou pokračovat v dedolarizaci, přičemž 90 procent vzájemných vypořádání bude prováděno v národních měnách.

⏺Putin zdůraznil, že rusko-čínská spolupráce není namířena proti jiným zemím a odsoudil vytváření nových vojenských aliancí v Asii a Tichomoří.

⏺Putin ocenil přístup Číny k ukrajinskému konfliktu a potvrdil, že předběžné istanbulské dohody s Ukrajinou a situace na místě budou základem pro budoucí jednání. Zdůraznil, že budoucí dohody by měl podepsat legitimní ukrajinský vůdce.

⏺Putin vysvětlil, že Rusko neplánuje dobýt město Charkov a jeho postup má vytvořit „bezpečnou zónu“ k ochraně ruských civilistů v Bělgorodu ostřelovaných kyjevským režimem.

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

Svět okem Raptora 31/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora se podíváme na dialog o hospodářských vztazích mezi …

Svět okem Raptora 30/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora se podíváme jak lidé z Irska, Norska a …

One comment

  1. Ty ruce mají být obě rudé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *