Jsou ceny energetických komodit celosvětovým problémem?

V Evropě již nejméně 2 roky řešíme energetickou krizi a to ve více komoditách. Ceny energií jsou dennodenním tématem nejen v médiích ale i v mnoha rodinách. Na evropském kontinentu krize přišla hlavně v rámci války na Ukrajině. Jak to však mají na jiných kontinentech? Dnes se podíváme blíže na Nigérii. Ta aktuálně řeší velký problém nedostupnosti zásob LPG pro místní trh. Ta je způsobena převážně vysokou cenou, která vznikla na základě poptávky ze zahraničí. Nigérie tak musela přijít s plánem na ochranu domácího trhu. Mimo limitu na vývoz a úpravy prodejních cen pro vnitrostátní trh /jak pro domácnosti tak i pro průmysl/ používá tyto další nástroje:

Podpora výstavby nových plynovodů, zkapalňovacích zařízení a skladovacích kapacit, které by zvýšily nabídku a snížily náklady na dopravu a distribuci LPG.
Zavedení dotací a subvencí pro LPG, které by snížily cenu pro koncové spotřebitele a podpořily přechod na ekologičtější palivo.
Zlepšení regulace a dohledu nad trhem s LPG, které by zajistily transparentnost, konkurenci a kvalitu LPG.
Tyto plány jsou součástí národní strategie rozvoje plynárenského sektoru, která si klade za cíl zvýšit podíl LPG na celkové spotřebě energie v Nigérii z 8 % v roce 2020 na 30 % v roce 2030.

Reportáž můžete vidět v rámci našeho nového magazínu: Svět okem Raptora. Ten je dostupný na youtube kanálu: https://youtu.be/uZONNApqlHk?si=ut-GJHO4sspv–rA

Facebook Comments

About A&F

Check Also

Ukrajina směřuje k porážce píše Politico

Víte proč? Málo munice, málo zbraní? Nemá kdo bojovat? Je to mimo jiné proto, že …

Svět okem Raptora 17/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora promluví profesor Zhu Min o spolupráci Číny a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *