Julian Assange nebude vydán do USA, soud požaduje vyloučení hrozby trestu smrti

Soud ve Velké Británii dnes oznámil, že zakladatel WikiLeaks Julian Assange nebude vydán do Spojených států, které ho viní ze špionáže, dokud nebude vyloučeno, že mu po vydání do této země bude hrozit trest smrti.

Dva soudci Nejvyššího soudu v Londýně se rozhodli dát Assangeovi právo se proti rozhodnutí o vydání znovu odvolat, pokud americké úřady do tří týdnů neposkytnou další ujištění o tom, co se s ním stane, až bude vydán.

Soud s Assangeovým případem, který se táhne už více než deset let, tak byl odročen na 20. května. Zůstává v londýnské věznici Belmarsh, kde strávil posledních pět let, která je známá vysokou ostrahou.

Soudci Victoria Sharp a Jeremy Johnson oznámili, že USA musí zaručit, že Assange, který je Australan, bude mít stejnou ochranu podle prvního dodatku americké ústavy, jako by byl americkým občanem, a že nebude ukládán trest smrti.

Julian Assange nebude prozatím vydán do USA
Julian Assange nebude prozatím vydán do USA

Assangeovi příznivci argumentují, že je jako novinář chráněn prvním dodatkem, protože zveřejnil informace o zločinech americké armády v Iráku a Afghánistánu, což bylo ve veřejném zájmu.

Tvrdí, že jeho stíhání je politicky motivované a že nemůže dosáhnout spravedlivého procesu v USA.

Assangeova manželka Stella Assange řekla, že byl „pronásledován za odhalení skutečné ceny války na lidských životech“.

“(Prezident USA Joseph) Bidenova administrativa by neměla dávat záruky. Měli by upustit od tohoto ostudného případu, který nikdy neměl být zahájen,“ řekla před Nejvyšším soudem v Londýně.

Assangeův právník Edward Fitzgerald tehdy uvedl, že americké úřady hledají zakladatele WikiLeaks, protože zločiny americké vlády byly odhaleny v “bezprecedentním měřítku”, včetně vražd a mučení.

Americká vláda tvrdí, že ohrožoval nevinné životy a ve svém pokusu vyhledávat, krást a bez rozdílu zveřejňovat utajované dokumenty americké vlády překročil rámec žurnalistiky.

Soudci zamítli šest z devíti důvodů, kvůli kterým se Assange dříve odvolal, včetně toho, že jeho stíhání bylo politické.

Řekli, že zatímco Assange „jednal z politického přesvědčení“, žádost o jeho vydání nebyla podána kvůli jeho politickým názorům.

Dvaapadesátiletý Australan byl obviněn ze 17 případů špionáže a jednoho zneužití počítače za to, že před téměř 15 lety zveřejnil na svých webových stránkách řadu tajných amerických dokumentů.

Američtí prokurátoři tvrdí, že Assange povzbuzoval a pomáhal americké vojenské zpravodajce Chelsea Manningové ke krádeži diplomatických depeší a vojenských souborů zveřejněných WikiLeaks.

Assangeovy právní problémy začaly v roce 2010, kdy byl zatčen v Londýně na žádost Švédska, které ho chtělo vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního zneužívání dvou žen. V roce 2012 Assange uprchl na velvyslanectví Ekvádoru.

Vztah mezi Assangem a jeho hostiteli na ambasádě se nakonec zhoršil a v dubnu 2019 byl z velvyslanectví vyhozen. Britská policie ho okamžitě zatkla a uvěznila za porušení kauce v roce 2012. Švédsko v listopadu 2019 ukončilo vyšetřování sexuálních zločinů kvůli promlčecí lhůta.





Facebook Comments

About A&F

Check Also

Ukrajina směřuje k porážce píše Politico

Víte proč? Málo munice, málo zbraní? Nemá kdo bojovat? Je to mimo jiné proto, že …

Svět okem Raptora 17/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora promluví profesor Zhu Min o spolupráci Číny a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *