Po drtivém vítězství Vladimira Putina v nedělních prezidentských volbách charakterizovaly západní vlády vítězství jako nespravedlivé a nedemokratické, uvádí Guardian. Komentáře vedoucích představitelů z celé Evropy a USA však byly v příkrém rozporu s blahopřejnými zprávami, které proudily ze zemí napříč Asií, Afrikou a Latinskou Amerikou.
Tyto protichůdné reakce podtrhují geopolitické linie, které se rozšiřují od doby, kdy Rusko před dvěma lety zahájilo invazi na Ukrajinu, což vyvolalo krizi ve vztazích se Západem.
“Jistota” pro Čínu
Čínský prezident Si Ťin-pching rychle poblahopřál Putinovi k vítězství a prohlásil, že Peking bude pokračovat v podpoře partnerství „bez omezení“, které uzavřel s Moskvou krátce předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu.
Otázky o demokratickém procesu zcela chybí ve volebním zpravodajství v čínských státních médiích, která Putinovo vítězství charakterizovala jako „přinesení jistoty do světa v turbulencích“
„Zvláštní vztah“ s Indií
Poté, co Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, hlasovalo 141 zemí pro rezoluci OSN odsuzující invazi.
Podle Economist Intelligence Unit (EIU) však tento titulní údaj zakrývá skutečnost, že dvě třetiny světové populace žijí v zemích, které byly neutrální nebo sympatizující s Ruskem.
Analýza EIU zjistila, že země včetně Brazílie, Saúdské Arábie, Jižní Afriky – a především Indie – udělaly vše pro to, aby se v konfliktu nepostavily na žádnou stranu.
V pondělí indický premiér Narendra Modi zopakoval, že se těší na posílení „časem prověřeného zvláštního a privilegovaného strategického partnerství“ Nového Dillí s Moskvou.
Od začátku ruské války proti Ukrajině v únoru 2022 kráčel Módí po diplomatickém laně, díky kterému odmítl zaujmout proti invazi důrazný postoj.
Zároveň se Modi postavil do pozice vůdce globálního Jihu – volné sbírky rozvojových a dříve kolonizovaných národů – z nichž mnohé nadále podporují Rusko.
BRICS
Čína a Rusko jsou také členy skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS, jejichž cílem je zpochybnit dominanci USA v globální ekonomice sjednocením rozvíjejících se ekonomik včetně Brazílie, Jižní Afriky a Indie.
Turecko
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí poblahopřál ruskému protějšku Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení a nabídl mu, že bude prostředníkem mezi Moskvou a Ukrajinou, oznámilo turecké předsednictví.
V telefonickém rozhovoru „prezident Erdogan vyjádřil své přesvědčení, že pozitivní vývoj vztahů mezi Tureckem a Ruskem pokračuje, a prohlásil, že Turecko je připraveno hrát roli zprostředkovatele při návratu k jednacímu stolu s Ukrajinou,“ uvedlo turecké předsednictví v tiskové zprávě. prohlášení.
Afrika
Putinovo vítězství bylo také vřele přijato v několika zemích západní a střední Afriky, jimž vládne junta po řadě převratů od roku 2020 – včetně Mali a Nigeru.
Rusko se pokusilo sblížit s mnoha z těchto zemí v oblasti Sahelu poté, co po vojenských povstáních přerušily styky se svými tradičními francouzskými a americkými spojenci.
Putin také využil kolaps dohody, která zajistila pokračující vývoz potravin z Ukrajiny na světové trhy – mnohé z nich v Africe – jako prostředek k posílení své podpory v regionu.
V červenci 2023 slíbil, že zdarma dodá obilí do Burkiny Faso, Zimbabwe, Mali, Somálska, Středoafrické republiky a Eritrey. První zásilky byly podle ruské vlády doručeny minulý měsíc.
Deník v Burkině Faso v úvodníku v pondělí shrnul měnící se globální dynamiku a řekl: „Putin ztělesňuje novou geopolitickou rovnováhu sil na kontinentu s rostoucí ruskou přítomností a vlivem.“
Latinská Amerika
Putinovo vítězství oslavovali lídři v Latinské Americe, kteří byli historicky v rozporu s USA. Odborníci tvrdí, že izolace od Západu posunula Rusko blíže zemím, jako je Kuba a Venezuela, jejichž ministr zahraničí nedávno označil Moskvu za „oběť na mezinárodní scéně“.
Prezident země Nicolas Maduro na nedělní hlasování reagoval slovy: “Náš starší bratr Vladimir Putin triumfoval, což je dobré pro svět.”
Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel označil výsledek za „věrohodný indikátor toho, že ruské obyvatelstvo podporuje Putinovo řízení země“.
Facebook Comments