Kdo jsou zabijáci z teroristického útoku v Moskvě?  Za masakr jim slíbili 5000 eur

Daleryon Mirzoyev, Saidakrami Murodali Rachabalizoda, Shamsudin Faridouni a Muhamedsobir Faizov – to jsou jména lidí, kteří jsou hlavními podezřelými z teroristického útoku v koncertním sále Crocus v Moskvě, při kterém bylo zabito nejméně 137 lidí a více než 180 bylo zraněno. Byli ve vazbě a všichni se k činu přiznali. V Rusku jim hrozí doživotí a jeden z nich řekl, že jim bylo slíbeno půl milionu rublů, tedy asi 5000 eur, za provedení teroristického útoku.

Dalerjon Mirzojev

Prvním odsouzeným k preventivní detenci je dvaatřicetiletý Dalerjon Mirzojev. Z materiálů ruské policie je známo, že jde o rodáka z Tádžikistánu. Jeho dočasná registrace v Rusku vypršela před třemi měsíci a byla provedena v Novosibirsku. Obviněný má čtyři děti, které se narodily v letech 2017, 2018 a dvojčata narozená v roce 2021.

Dalerjon Mirzojev
Dalerjon Mirzojev

Seděl v soudní síni a nic neříkal. Když novináři natáčeli, sklonil hlavu. U soudu Mirzojev neuměl rusky, byl mu povolán tlumočník. K teroristickému útoku se plně přiznal a do 22. května bude ve vazbě.

Saidakrami Murodali Rachabalizoda

Druhou osobou přivedenou do soudní síně je 30letý Saidakrami Murodali Rachabalizoda. Ucho má omotané obvazy a na bradě jsou vidět stopy krve. Už dříve se na sociálních sítích šířila videa, na kterých mu bylo po zatčení uříznuto ucho. Je ženatý a má dítě. Obžalovaný je nezaměstnaný a má neúplné střední vzdělání, byl mu poskytnut tlumočník, protože je původem z Tádžikistánu a nemluví rusky.

Saidakrami Murodali Rachabalizoda
Saidakrami Murodali Rachabalizoda

Murodoli si nepamatuje, kde byl v Rusku registrován. Podle vyšetřování byl v Rusku od 6. března mimo zákon – bez registrace migrace v místě bydliště. V roce 2018 byl zadržen za porušení pobytového režimu a byl vyhoštěn z Ruské federace. Stejně jako jeho komplic přiznal vinu.

Shamsudin Fariduni

O třetím preventivním opatření bylo rozhodnuto pro 25letou Shamsudi Faridouni. Je ženatý a má osmiměsíční dítě. Narodil se v tádžickém městě Gisar. Do Ruska přijel poprvé s cílem provést teroristický útok a byl registrován v Krasnogorsku. Neměl žádné předchozí odsouzení.

Shamsudin Fariduni
Shamsudin Fariduni

Na rozdíl od předchozích podezřelých rozumí ruskému jazyku a odpovídal na otázky. Pomoc překladatele byla potřeba, jen když se ho zeptali na dítě.

Přiznal se také k vině a bude ve vazbě do 22. května 2024.

Muhammadsobir Faizov

Čtvrtého obžalovaného přivezli do soudní síně na invalidním vozíku a doprovázel ho lékař. Při zatýkání se 19letý Fajzov postavil na odpor – střílel na bezpečnostní složky na hranici Ukrajiny a Brjanské oblasti a v důsledku toho si poranil oko. Byl na operaci.

Přes tělo má přehozený župan, má katetr a sáček na moč. Nemůže moc mluvit, takže komunikuje kýváním hlavy. Byl mu poskytnut i tlumočník.

Muhammadsobir Faizov
Muhammadsobir Faizov

Faizov nemá manželku ani děti. Právě dokončil střední školu a je dočasně nezaměstnaný. Byl registrován v Rusku v Ivanovu, kde pracoval v místním holičství.

Bylo u něj zvoleno obdobné preventivní opatření – i přes zranění bude držen ve vyšetřovací vazbě.

Půl milionu rublů za útok?

Jeden ze zatčených přiznal, že jim za provedení masakru bylo slíbeno půl milionu rublů, což je asi 5000 eur.

“Půl milionu rublů,” upozornil jeden ze zatčených mužů v záznamu výslechu, který odvysílal První kanál ruské televize.

„Kdo ti to dal?“ zeptal se ho jeden z vyšetřovatelů.

„Stále jsem to nedostal. Mám polovinu,“ odpověděl.

Krvavý večer v Moskvě

K teroristickému útoku v Moskvě došlo v pátek 22. března večer v koncertním sále Crocus City Hall, kde byl uspořádán koncert skupiny “Piknik”.

Ozbrojení útočníci vstoupili do haly a začali náhodně střílet do lidí. Brzy vypukla tlačenice kvůli panice. Některým se podařilo dostat ven, někteří se schovali v hale. Po střelbě teroristé založili několik požárů, kvůli kterým záchranáři nemohli celé hodiny evakuovat hořící halu.
Podle posledních informací bylo zabito nejméně 137 lidí a přes 180 z nich bylo zraněno. Celkem bylo zatčeno 11 lidí, kteří podle ruských bezpečnostních složek utíkali na Ukrajinu, protože měli „bezpečný průchod územím této země“. Ukrajina tato obvinění popřela, stejně jako jakoukoli účast na útoku.

V Rusku byl 24. březen vyhlášen Dnem smutku

Facebook Comments

About A&F

Check Also

Ukrajina směřuje k porážce píše Politico

Víte proč? Málo munice, málo zbraní? Nemá kdo bojovat? Je to mimo jiné proto, že …

Svět okem Raptora 17/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora promluví profesor Zhu Min o spolupráci Číny a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *