Koronavirus vyhnal migranty z řeckoturecké hranice.

Často se ptáte na situaci na hranicíci Řecka a Turecka. Pár slovy řečeno realitivní klid, provokace ustaly, koronaviru si bojí všichni.

Rychlý souhrn událostí za posledních 10 dnů.
Řecká vláda stáhla pár stovek migrantů z přeplněných kempů na řeckých ostrovech do vnitrozemí a chystá se je deportovat.
EU nabídla 2000 Euro těm migrantů, kteří se rozhodnout vrátit dobrovolně a pobývají v Řecku dlouhodobě.
Německo se chystá ujmout 1500 dětských migrantů bez doprovodu.
Turecko po provokacích, při kterých došlo např. ke střelbě na řecké pohraničníky, řeckou stranu hranic a také na provoktivní přelety tureckých letadel v nízkém letu nad hraniční čárou, se pomalu stahuje. Zjistilo, že migranté na hranicích jsou bezpečnostní a hlavně zdravotní riziko i pro ně. Začalo tak stahovat migranty od hranic do vnitrozemí autobusy. Připomeňme si, že většinou se jedná o dlouhodobě v Turecku pobývající migranty z různých zemí, kterých se Turecko chtělo elegantně zbavit a respektive pomocí nich vydírat Evropu a donutit ji k ústupkům a dalšímu navýšení “výpalného” za toleranci migrantů na svém území.

Turecko již dříve zrušilo politiku otevřených dveří pro námořní trasu na ostrovy a migranty námořní cestou přestalo pouštět. Reagovalo tak hlavně na úspěšné zásahy řeckých námořních patrol a napjatou situaci na řeckých ostrovech, kde hrozilo vyhrocení situace v otevřený střet mezi obyvateli a migranty.  Ti  byli v tu dobu pod ochranou neziskovek. Na několika místech již ke střetům i došlo.
Hygienická situace v táborech na ostrovech je kritická, všichni se bojí vypuknutí epidemie koronaviru, se kterým má už teď Řecko dost starostí.

Závěrem situace v Řecku není pro migranty příznivá. Přes nátlak EU řecká vláda drží vůči migrantům tvrdou neústupnou linii. Obyvatelstvo je také většinově na straně vlády. Ta získává body s negativním postojem vůči migraci. Navíc v kombinaci s hygienickou situací spojenou s koronavirem a sníženou aktivitou neziskovek migranté ztratili podporu v dalším pohybu do nitra Evropy. Je pro ně výhodnější zůstat na místě nebo se dokonce vrátit do výchozích pozic ze začátku roku.

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

vakcína Sputnik V

Němci toho mají dost, nakoupí Sputnik V

Německo má zájem o nákup Sputnik vakcíny, přestože Evropská komise nemá v úmyslu jednat s …

Facebook bezpečnost

Unik citlivých dat o stovkách miliónů uživatelů Facebooku

Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *