LÉKAŘI VSTALI DO BOJE! Pětidenní megastávka ochromí britské zdravotnictví

Velká Británie se ocitá uprostřed největší zdravotnické krize posledních let. Rezidentní lékaři v Anglii – známí jako „junior doctors“ – zahájili pět dní trvající megastávku, která ochromí provoz nemocnic po celé zemi. Jde už o třináctou stávku během dvou let a symbolizuje hluboké zoufalství mladých lékařů, kteří kvůli prudkému růstu životních nákladů přicházejí o podstatnou část svého příjmu. Situace dospěla do bodu, kdy se tito klíčoví zdravotníci rozhodli vzít radikální krok a postavit se na odpor, protože cítí, že vláda dlouhodobě ignoruje jejich problémy i kolabující podmínky v nemocnicích.

Stávku organizuje Britská lékařská asociace, která upozorňuje, že protest není lékařům příjemný ani přirozený. Jenže nekonečný tlak v přeplněných nemocnicích, zoufalý nedostatek personálu a stagnující mzdy jim podle jejich slov nedávají jinou možnost. NHS se mezitím snaží zachránit alespoň základní provoz, ale už předchozí stávka způsobila zrušení nebo odklad zhruba 54 tisíc operací a vyšetření. Nyní se očekává, že následky budou ještě vážnější. Stávka navíc podle odhadů zatíží vládní rozpočet o dalších 240 milionů liber.

Napětí mezi lékaři a vládou tak dosahuje bodu varu. Mladí lékaři čím dál hlasitěji varují, že bez spravedlivého ohodnocení a lepších pracovních podmínek odejdou do zahraničí, což by už tak oslabený systém zlomilo definitivně. Velká Británie tak sleduje nebezpečně se prohlubující zdravotnickou krizi, jejíž konec je zatím v nedohlednu – a pacienti zůstávají těmi, kdo platí nejvyšší cenu.

Podívejte se

Napětí v Hormuzském průlivu: Írán pustil desítky lodí, situace ale zůstává kritická

Analytici upozorňují, že další eskalace konfliktu může výrazně zasáhnout světovou ekonomiku, ceny ropy i mezinárodní …

„Železné přátelství“ sílí: Si Ťin-pching a Vučić podepsali v Pekingu desítky dohod

Čínský prezident Si Ťin-pching přivítal v Pekingu srbského prezidenta Aleksandara Vučiće a obě země potvrdily …

4 komentáře

  1. Maria Zak Noskovicova

    niet sa čo čudovať….keď majú Vládu, ktorá sa stará viac o migrošov a UA …ako o vlastných občanov

  2. Ivana Herudková

    K čemu to je demonstrovat, 13x za poslední dva roky a nic se neděje. Je nutné se naučit demonstrovat, tak jak to umí horkokrevné národy

  3. Proboha, to jim nestačí jak jsou bohatí kulturně, až multikulturně. 🤔

  4. To je překvapení. U nás je zdravotni systém taky před položením. Hlavně že si k nám cizinci jezdí na drahé operace a lázně a všechno zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *