
A skoro vidíte to uplivnutí. Proč? Protože přemýšlíte, povinně nejásáte nad pomalou ukrajinizací naší země a ptáte se. Přestává se to nosit a bude hůř. O tom jsem přesvědčená. A na co, že jsme se to s Kateřina Dostálová a Irena Neffe dovolily se ptát?
Poté, co Sněmovna zrychleně a bez velké pozornosti médií schválila prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků do března 2024 nás zajímalo, jestli je pravda, že je tím staví mnohdy i nad úroveň lidí zde žijících a pracujících. Po pravdě moc jsme od toho nečekali, zdálo se nám to tak šílené, že i my jsme zapochybovali, že je něco takového možné. A abychom nebyli nařčení z šíření dezinformací, obrátili jsme se v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím přímo na Ministerstvo vnitra. No a pak už jsme jenom zírali. Na co? Na to, jak se stáváme cizinci ve vlastní zemi, na to, jak naše jako OSVČ pracující maminka nemá nárok skoro na nic, ale někdo jiný ho z nějakého záhadného důvodu má téměř na vše automaticky, na to, jak vy musíte mít milion potvrzení a někomu stačí překročit ty správné hranice. Na to, co všechno platíme z daní a na to, proč se teď budou muset zvyšovat. Tedy slovy nového prezidenta, „reformovat“.
„Osoby s uděleným azylem mají nárok na sociální zabezpečení obdobně jako občané České republiky. Dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné apod.) vyplácí oprávněným osobám místně příslušný úřad práce.“
„Pokud se osoba s uděleným azylem přesto dostane do složité finanční a sociální situace, může se obrátit na místně příslušný úřad práce v místě svého bydliště. Tento úřad pak dotyčné osobě může vyplatit dávku pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, a nebo mimořádnou okamžitou pomoc). Obdobně jako je tomu v případě občanů České republiky úřad nejprve posoudí, zda dávku pomoci v hmotné nouzi dotyčné osobě vyplatí.“ Zde opět slovo obdobně je spíš výsměchem, než čímkoliv jiným. Kolika lidem obdobně vyplatil úřad práce tyto dávky, když neměli z důchodu na léky nebo zálohy na plyn?„Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra dále poskytne na písemnou žádost podanou nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení azylu jednorázový finanční příspěvek ve výši životního minima osoby a společně s ní posuzovaných osob; ministerstvo tento příspěvek neposkytne, je-li taková osoba zároveň držitelem povolení k pobytu podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Výše tohoto příspěvku tedy závisí na velikosti jeho rodiny či počtu společně posuzovaných osob.“
Toto a další práva a povinnosti osob s udělenou mezinárodní ochranou jsou upraveny zákonem o azylu (zákon č. 325/1999 Sb.)

Je to horší než Bílá hora !