Viktor Orbán a čínský prezident Xi Jinping jednali během jeho návštěvy v Maďarsku o hlubší spolupráci mezi oběma zeměmi. Tato návštěva měla za cíl posílit ekonomickou stopu Číny v regionu.
Během setkání v Budapešti podepsali maďarský premiér Orbán a prezident Xi několik nových dohod, které mají prohloubit ekonomickou a kulturní spolupráci. Orbán vyzdvihl “kontinuální a nepřetržité přátelství” mezi oběma zeměmi od doby, kdy nastoupil do funkce v roce 2010, a slíbil, že Maďarsko bude nadále hostit další čínské investice. Peking již investoval miliardy v Maďarsku a považuje tento členský stát Evropské unie za důležitý opěrný bod v rámci 27členného obchodního bloku. V prosinci oznámila Maďarsko, že jeden z největších výrobců elektrických vozidel na světě, čínská společnost BYD, otevře svou první evropskou továrnu na výrobu elektromobilů na jihu země. Tato investice by mohla zásadně ovlivnit konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu. Maďarsko také hostí několik čínských továren na výrobu baterií pro elektromobily a doufá, že se stane globálním centrem pro výrobu lithium-iontových baterií. Kromě toho Maďarsko realizuje železniční projekt, součástí Iniciativy pásu a cesty (Belt and Road Initiative) prezidenta Xie, který má propojit zemi s čínsky ovládaným přístavem Pireus v Řecku jako vstupní bod pro čínské zboží do střední a východní Evropy. Prezident Xi uvedl, že se s Orbánem shodli na tom, že Iniciativa pásu a cesty je výrazně v souladu s maďarskou strategií otevření na východ a že Čína podporuje Maďarsko v jeho úsilí hrát větší roli v rámci EU při podpoře vztahů mezi Čínou a EU. Na tiskové konferenci bylo uzavřeno strategické partnerství mezi Maďarskem a Čínou a podepsáno dalších 18 dohod a memorand o porozumění, i když na ní nebyly oznámeny žádné velké investice. Nicméně maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó později uvedl ve videu na Facebooku, že začaly první diskuse o výstavbě nákladní železnice kolem Budapešti a železniční spojení mezi hlavním městem a letištěm Budapešť Ferihegy .
Kdysi přijel čínský president jako první k nám!Vítali jsme ho Tibetskýma vlajkama(z roku 1952!).Pak jel do Anglie tam ho vítala Královna ve zlatém kočáře,francouzi i němci podobně. Kdysi dávno jsem viděl film “Myš,která řvala” a nic jiného NEJSME! Jen uřvanci.Žádné prachy,ALE! plnou prdel ideálů.