Ministr Petříček a MZV obrací. Nově uznalo, že na pomník Koněva se vztahuje smlouva “O přátelství a spolupráci s Ruskem”

Ministerstvo zahraničí v čele s ministrem Petříčkem včera po našem článku “Hrozí Česku kvůli odstranění pomníku Koněva mezinárodní arbitráž?” nově ve svém večerním prohlášení uznalo, že smlouva “O vzájemném přátelství a spolupráci” uzavřená mezi ČR a RF v roce 1993 se vztahuje i na pomník maršála Koněva. Ten byl umístěn na náměstí Interbrigád na Praze 6 a  je skutečně válečným pomníkem ve smyslu smlouvy, jak jsme tvrdili.
Do této chvíle však Ministerstvo zahraničích věcí existenci této smouvy zcela ignorovalo.  Veřejnosti prezentovalo jen ustanovení pozdější smlouvy o údržbě válečných hrobů z roku 1999. Ve včerejším večerním prohlášení MZV uvádí, že ustanovení smlouvy nebylo porušeno. Jedná se dle jejich slov o pouhé přemístění a MZV věří, že bude se sochou zacházeno důstojně. I v tomto případě však ministerstvo s veřejností zjevně manipuluje.  Neexistující Muzeum 20. století samo nemůže být nikdy postaveno na roveň válečného pomníku Rudé armády a osvobození Prahy a ČSR. Je pozoruhodné, že v tomto prohlášení se poprvé objevuje pojem přemístění sochy. Do této chvíle  se vždy užívala formulace odstranění sochy. Můžeme jen spekulovat, jestli se už jedná o přípravu obhajoby na případný arbitrážní soud.


Muzeum 20. století samo navíc existuje pouze v hlavě pana Koláře a jeho přizvukovačů. Sama smlouva z roku 1993, uzavřená mezi prezidenty Havlem a Jelcinem, přitom myslí nejen na válečné pomníky ale jak doslovně uvádí i na přístup k nim. Ten v současnosri zjevně široká veřejnost k pomníku nemá. Je zřejmé, že fantazie tvůrců smlouvy v roce 93 nedosáhla ke všem možnostem a snahám obejití smlouvy přemístěním pomníku, ale i tak předpokládala možné obstrukce v budoucnosti v omezení či zamezení přístupu, a proto byl přístup k sochám a pomníkům ve smlouvě  doslovně uveden. Slovy prezidenta Havla “Duch” smlouvy resp. její článku 21 je tedy zcela jasný. Válečné pomníky mají být nedotknutelné. Zůstat umístěné tam, kde jsou a se stávajícím přístupem pro veřejnost. I kdybychom použili širší výklad a připustili přemístění válečného pomníku, musí být přemístěn na důstojné místo se srovnatelnou dostupností pro veřejnost. Uskladnění sochy považovat za toto rozhodně nelze.

Připojte svůj podpis k naší výzvě:

Výzva vládním a ústavním činitelům: Požadujeme oficiální omluvu České republiky Ruské federaci za odstranění památníku osvobození sochy maršála Koněva. Socha Maršála Koněva pro nás reprezentovala statisíce příslušníků Rudé armády, kteří osvobozovali nejen Prahu ale celé Československo. V širším pojetí to byl také pamámátník všech Spojenců, kteří se postavili Hitlerovskému Německu nejen v Praze a Československu ale i na dalších frontách Druhé světové války nejen v Evropě. Odstranění sochy maršála Koněva chápeme jako relativizaci smyslu boje desítek miliónů odvážných občanů světa proti nacismu a snahu o zlehčování a relativizaci německého nacismu jako nenávistné a zhoubné ideologie a faktickou snahu o jeho rehabilitaci a plivnutí do tváře obětem nacismu v roce 75. výročí jeho porážky Spojenci.

za Hej, Občané! z.s.

Žarko Jovanovič

Michal Hrubý

https://www.petice.com/vyzva_vladnim_a_ustavnim_initelm_r

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

očkování Covid19

SÚKL eviduje 36 úmrtí po očkování Covid19

Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. …

Holandsko zastavilo vakcinaci Astra Zeneca

Holandsko dnes pozastavilo vakcinaci s vakcínou Covid 19 od AstraZeneca, následuje tak Irsko, Dánsko a …

One comment

  1. Jsou to ubožáci, kteří neznaji dějiny. Kde by byli, kdyby nás neosvobodila RA, spíše by nebyli oni ani my. Václav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *