Nemovitosti ve Francii: počet domů k pronájmu klesl o 18 %

Zatímco vlastnictví domů se stává skutečnou překážkou, trh s pronájmem je rovněž v krizi…

Nedostatek nemovitostí k pronájmu je stále rozšířenější. Platforma SeLoger odhalila studii o trhu s pronájmy, která odhaluje, že možnosti nemovitostí k pronájmu od ledna 2022 klesly v průměru o 18 %.

Pokud se tato bytová krize rozšíří do celé Francie, jsou to však velká města, která jsou nejvíce postižena tímto nedostatkem nemovitostí k pronájmu, s poklesem o 23,2 % za pouhý rok. Soupis, který lze vysvětlit zejména růstem úrokových sazeb, domácnosti již neuvolňují nemovitost, kterou si pronajímají, protože „jsou nuceny od nákupu upustit kvůli zpřísnění podmínek financování“ , vysvětluje Barbara Castillo Rico, vedoucí ekonomických studií společnosti SeLoger. To má za následek zvýšení „napětí za nájemné“, přestože poptávka v metropolitních oblastech „je již vysoce koncentrovaná“ .

Prudký nárůst nájmů

Konkrétně Rennes je městem nejvíce postiženým tímto nedostatkem (-42,9 %). Není překvapením, že Paříž je v tomto žebříčku na druhém místě, protože hlavní město zaznamenalo průměrný pokles nájemních nemovitostí o 38,3 %. Nice, Marseille a Bordeaux také následují na tomto pódiu s poklesem o 33,9 % pro město Riviera a 15,8 % pro ostatní dva.

S tím, jak se snižuje nabídka nemovitostí k pronájmu, vytváří tlak na nájemní trh další faktor. Tváří v tvář silné poptávce vzrostlo nájemné v deseti největších městech Francie za jeden rok v průměru o 3,2 %. To je zejména případ Nice (+6,1 %), Marseille (+4,9 %) a Štrasburku (+4,6 %).

V následujících měsících se neočekává žádné zlepšení

Pokud regulace nájemného v některých obcích umožňuje toto zvýšení omezit, zdá se však, že toto opatření není dostatečné. „Navzdory mírnějšímu nárůstu nájemného než ve zbytku velkých měst jsou „regulovaná“ města stejně nedostatková,“ zdůrazňuje Barbara Castillo Rico, která si bere příklad z Paříže. Stav věcí je o to alarmující, že „nic nenasvědčuje tomu, že by se v příštích měsících zlepšil stav nedostatku na trhu s nájemním bydlením,“ dodává.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 5.10.2023

Zdroj:

https://edito.seloger.com/rubrique/louer

https://www.valeursactuelles.com/economie/crise-de-limmobilier-le-nombre-de-logements-a-louer-en-france-a-baisse-de-18

Facebook Comments

About TGM

Check Also

Volební protesty v Senegalu Od začátku února probíhají v klíčových senegalských městech násilné protesty opozice...

Volební protesty v Senegalu

Volební protesty v Senegalu Od začátku února probíhají v klíčových senegalských městech násilné protesty opozice...

Werner Herzog: "Primitivní démonizování Putina" Německý režisér Herzog je proti jediné "oficiální pravdě"...

Werner Herzog: “Primitivní démonizování Putina”

Werner Herzog: "Primitivní démonizování Putina" Německý režisér Herzog je proti jediné "oficiální pravdě"...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *