Pandémie koronaviru dopadne na ruskou ekonomiku méně než na jiné.

Díky sankcím je dnes ruská ekonomika chráněna před ekonomickými dopady pandémie koronaviru lépe než jiné, píší dnes The New York Times.
V okamžiku, kdy svět začína čelit ekonomické krizi, je Rusko v lepší pozici než jiné státy. Díky mnoha letům sankcí a vytváření finančníčních rezerv Rusko krize tak nezasáhne.
“Rusko je dnes lépe připraveno na krizi, než kdy bylo v jeho historii”, říká Vladimír Osakovski, vedoucí ekonom pro Rusko “BANK of America”.

Sankce byly na Rusko uvaleny jako trest za intervenci na Ukrajině v roce 2016. Odřízly ho od úvěrů ze západu, investic i dodávek strategických technologíí. Paradoxně ho ale lépe připravily na krizi, která přichází dnes společně s pandémií vyvolanou coronavirem Covid-19. Na velké otřesy celosvětové ekonomiky je tak dnes Rusko lépe připraveno než kdy jindy. Rusko tak vstupuje do krize prakticky potravinově soběstačné s velkými podniky téměř bez dluhů a vysokými finančními rezervami. Ze země závislé z velké části na importu potravin se za pár let změnilo k nepoznání. Díky sankcím byla vláda Vladimíra Putina nucena připravit se na izolaci a fakticky donucena připravit se na ekonomický šok, který přišel dnes. Podle expertů Rusko z krize vyvázne lépe díky získaným zkušenostem i mohutným rezervám ve výši 600 miliard dolarů ve zlatě a konvertibilních měnách.
Dluhy ruských podniků klesly od roku 2014 ze 713 miliard dolarů na 455 začátkem letošního roku, zatímco západní podniky, díky nízkým uvěrovým sazbám, naopak čerpaly nové úvěry za bilióny dolarů.

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

očkování Covid19

SÚKL eviduje 36 úmrtí po očkování Covid19

Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. …

Holandsko zastavilo vakcinaci Astra Zeneca

Holandsko dnes pozastavilo vakcinaci s vakcínou Covid 19 od AstraZeneca, následuje tak Irsko, Dánsko a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *