Po maďarském se s Lavrovem setkal i srbský ministr zahraničí

Ministr zahraničních věcí Srbska Ivica Dačić na začátku setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Moskvě řekl, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou i přes četné výzvy na vysoké úrovni. Moskva si velmi cení vztahů s Bělehradem, řekl Lavrov.

Probírali situaci v Kosovu a Metohiji, dění na Balkáně, ale i aktuální mezinárodní problémy.

“Loni jsme oslavili 185. výročí navázání diplomatických styků. Vyznačují se tradičním přátelstvím, kulturou, jsou založeny na vzájemné důvěře a strategické spolupráci,” řekl Dačič.

Zvláštní roli v rozvoji spolupráce hrají také osobní vztahy obou prezidentů Aleksandara Vučiće a Vladimira Putina, dodal.

“Jsem si jistý, že s naším vzájemným závazkem zachováme bilaterální vztahy. Prezident Srbska Aleksandar Vučić zaslal Putinovi oficiální dopis a blahopřání k vítězství ve volbách,” řekl Dacić.

Ekonomické vztahy s Ruskem mají podle něj mimořádný význam zejména v oblasti energetiky a obě země mají dohodu, která z iniciativy obou prezidentů platí do roku 2025.

“Jsme velmi vděčni Rusku za podporu, kterou nám poskytuje, pokud jde o naši územní celistvost. Má pro nás velký význam a chci vám osobně poděkovat za velké pochopení a podporu v každé situaci, kdy jsme se na vás obrátili s Pomoc.

Budeme diskutovat o situaci na západním Balkáně a tato politika ve vztahu k dvojímu standardu vedla k porušení naší územní celistvosti,“ řekl.

Dačič poděkoval Moskvě za její žádost o uspořádání zasedání Rady bezpečnosti OSN o situaci v Kosovu a Metohiji u příležitosti 25. výročí zahájení agrese NATO proti Srbsku.

setkání v Moskvě Lavrov Dačič
setkání v Moskvě Lavrov Dačič

Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov poukázal na to, že Moskva si vztahů s Bělehradem velmi váží.

“Jsme velmi spokojeni s tím, jak postupujeme v oblasti obchodu a investic. Jsme přesvědčeni, že politizace sportu je nepřijatelná. Ta linie vedená Západem v čele s USA se promítá do všech mezinárodních vztahů a směřuje na změně především ekonomických mezinárodních vztahů, především na MMF,“ řekl Lavrov.

Lavrov říká, že spolupráce na poli Organizace spojených národů je zvláště cenná, pokud jde o postoje, které politický Západ nechce slyšet.

“Vedeme nezbytnou válku a budeme v ní pokračovat na principech demokracie a většina zemí mezinárodního společenství to podporuje. Očekáváme, že si vyměníme názory na bilaterální vztahy, máme zájem slyšet vaše hodnocení.” situace na Balkáně,“ řekl ruský ministr zahraničí.

Facebook Comments

About A&F

Check Also

Ukrajina směřuje k porážce píše Politico

Víte proč? Málo munice, málo zbraní? Nemá kdo bojovat? Je to mimo jiné proto, že …

Svět okem Raptora 17/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora promluví profesor Zhu Min o spolupráci Číny a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *