Polská pravice může vládnout dál, pokud se dohodne

Polská pravice může vládnout dál, pokud se dohodne

PiS volby vyhrálo a hledá koaličního partnera, nebo podporu své jednobarevné menšinové vlády…

I když se podařilo potřetí za sebou vyhrát (a celkově po čtvrté), jde teď o to, kdo bude vládnout Polsku. Tzv. neoliberální europrogresivní opozice už se hlásí o moc, protože má většinu. Občanská platforma, Třetí cesta, Lewice, sjednocují menší strany, takže jde cca o 10 stran, které by se na vládě podílely. Mají dohromady 248 hlasů (většina je 231). Jenže už se začali politici těchto stran hádat o posty ministrů, premiéra i o ideologii. Lidovci jako katolíci, by těžko mohli respektovat stranu Lewice, která je těžce progresivní, podporuje LGBTQ, gender, migraci.

Možnost menšinové vlády PiS s podporou Konfederace a Polské lidové strany

Kaczynski tak bude mít snahu vyjednat buď koaliční vládu s tzv. „Třetí stranou“ (koalice strany Polsko 2050 & Lidovců-agrárníků). To bude ovšem těžké. Nicméně šéf lidovců Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, by se rád stal premiérem Polska, což by mu PiS mohlo nabídnout. V koalici s Donaldem Tuskem (Občanská platforma) se premiérem nestane. 

PiS disponuje 194 mandáty

Polská lidová strana disponuje 28 mandáty

Konfederace disponuje 18 mandáty

Dohromady mají tyto strany většinu 240 hlasů (většina je 231 hlasů), předpokládá se však, že Konfederace by podpořila menšinovou vládu PiS & Lidovců, takže by vláda měla menšinu 222, nebo by mohla být i jednobarevná menšinová vláda PiS jen s 194 poslanci. Lidovci a Konfederace, by tak mohla ovlivňovat vládu, aniž by se jí účastnili.

Prezident Duda začíná jednání se šéfy všech stran

Prezident má svolat první jednání nového Sejmu a Senátu během 30 dnů od voleb (konaly se 15.10.2023). Na prvním zasedání nového Sejmu podává dosavadní premiér demisi, kterou prezident musí přijmout. Odstupující vláda pak plní své povinnosti do vytvoření nového kabinetu. Prezident Andrzej Duda při jmenování kandidáta na premiéra jedná plně v souladu s principy polské ústavy.

Šéf Kanceláře pro mezinárodní politiku Kanceláře prezidenta zdůraznil, že prezident je vázán mnoha předpisy. Poukázal na článek o čtyřletém funkčním období Sejmu. – Funkční období Sejmu zvoleného v roce 2019 stále trvá. Po uplynutí tohoto období začne fungovat nový Sejm, který rozhodne o důvěře. Dodal, že až se prezident rozhodne jmenovat kandidáta na premiéra, sdělí to veřejnosti prostřednictvím médií.

Jednání v Prezidentském paláci se koná v pořadí podle výsledků dosažených jednotlivými stranami v parlamentních volbách. V úterý se prezident sešel se zástupci volebního výboru Právo a spravedlnost pak s Občanskou koalicí KKW. Ve středu se sejde prezident Andrzej Duda se zástupci KKW Trzecia Droga, a následně s KW Nowa Lewica a potom s Konfederacja Wolność i Niepodległości KW.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 25.10.2023

Zdroj:

https://www.tvp.info/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Parlamentn%C3%AD_volby_v_Polsku_2023

Facebook Comments

About TGM

Check Also

Volební protesty v Senegalu Od začátku února probíhají v klíčových senegalských městech násilné protesty opozice...

Volební protesty v Senegalu

Volební protesty v Senegalu Od začátku února probíhají v klíčových senegalských městech násilné protesty opozice...

Werner Herzog: "Primitivní démonizování Putina" Německý režisér Herzog je proti jediné "oficiální pravdě"...

Werner Herzog: “Primitivní démonizování Putina”

Werner Herzog: "Primitivní démonizování Putina" Německý režisér Herzog je proti jediné "oficiální pravdě"...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *