Portál Politico: Ukrajinci se vyhýbají branné povinnosti

O tom, že se Ukrajinci stále více vyhýbají odvodům, píše bruselský portál Politico. Když Rusko před dvěma lety zaútočilo na Ukrajinu, mladí i staří Ukrajinci zaplavili náborová střediska, aby se přihlásili do armády. Mnozí byli tehdy nespokojeni, protože ukrajinská armáda nemohla pro nedostatek prostředků a techniky přijímat všechny zájemce, nicméně ono počáteční vlastenecké nadšení sláblo, jak se válečný stav protahoval do třetího roku, přibývaly černé pytle s mrtvými těla dorazila a muži se vrátili domů se zraněními a znetvořeni.

Ukrajina musí naverbovat mnohem více mužů na bojiště, ale úřady stále zvažují, zda je přemluvit, nebo donutit, protože se obávají, že by to mohlo mít politické důsledky, pokud si zvolí to druhé. Během těchto dvou let bylo zahájeno asi 9 000 řízení o vyhýbání se vojenské službě, ale odhaduje se, že počet těch, kteří se vyhýbají službě a registraci, je mnohem vyšší.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připouští, že záležitost je „citlivá“. I v týdnech před ruskou invazí v únoru 2022 odolával výzvám opozičních zákonodárců v Kyjevě, aby vyhlásil všeobecnou mobilizaci.

Nyní je ale potřeba nasadit ještě více vojáků, kteří by měli být rozmístěni podél tisícikilometrové hranice fronty před očekávaným velkým ruským postupem směrem na Charkov na severovýchodě nebo Oděsu na jihu.

“Přichází jaro, bahno vysychá, a tak se ukrajinští vojenští představitelé obávají, že v nejbližších týdnech či měsících začne cílená ruská ofenziva. Ukrajině nebezpečně chybí nejen munice, ale i vojáci, kteří by se mohli setkat s ruským útokem. Průměrný věk ukrajinských vojáků v první linii je 43 let – a důkazů o vyhýbání se armádě přibývá,“ píše portál.

BBC nedávno uvedla, že za poslední dva roky ze země uprchlo 650 000 ukrajinských mužů v bojovém věku, většina z nich přešla do Polska a na Slovensko, někteří s falešnými brannými doklady, které jim umožňují opustit zemi navzdory zákazu odchodu mužů schopných bojování.

Loni se před soudem kvůli vojenskému úniku postavilo téměř 1300 lidí, úředníci ale přiznávají, že je to jen malý počet těch, kteří na odvod nebudou reagovat.

Ještě v prosinci Zelenskyj řekl, že bude potřeba dalších 450 000 až 500 000 nových vojáků, aby byli schopni vzdorovat Rusku během roku 2024. Ukrajinský parlament už týdny projednává nový zákon o mobilizaci, podle kterého by se minimální věk pro odvod měl snížit z 27 na 25 let. Tento zákon byl přijat v červenci loňského roku, ale Zelenski ho bez vysvětlení nikdy nepodepsal, připomíná Politico.

Dlouhodobé nasazení na frontě také vyvolává stížnosti unavených ukrajinských bojovníků, kteří požadují demobilizaci nebo trvají na dlouhodobém zotavení. Desítky rodin vojáků, podporované svými příbuznými, se v neděli sešly na náměstí Majdan v Kyjevě, aby požadovaly, aby se jejich manželé, otcové a přátelé vrátili z boje, a argumentovali tím, že udělali svůj díl a měli by být demobilizováni, nebo aby bylo možné jít dál. dlouhá dovolená.

Toho ale nelze dosáhnout, dokud se do armády nepřihlásí více Ukrajinců a nebudou vycvičeni k boji. Někteří poslanci jsou pro zkrácení doby vojenské služby navrhované v návrhu zákona o mobilizaci z 36 na 18 měsíců a Politiko připomíná, že současná služba je neomezená.

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

Svět okem Raptora 27/24

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora se podíváme na Královské tankové museum v Ammánu. …

Putinova návštěva v Číně – speciál Svět okem Raptora

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora se podíváme jak Čínský prezident Si Ťin-pching uspořádal …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *