PRAHA: Spor o kryptu

Zdroj: pp-eparchie.cz
PRAHA: Spor o kryptu
 
Pražské hřbitovy na Olšanech, dnes žijí sporem, který připomíná dobu protektorátu…
 
Všichni známe kostel svatých Cyrila a Metoděje v Praze, kde se v kryptě schovávali výsadkáři, kteří spáchali atentát na Heydricha. Ten kostel by pravoslavný a kněz, který československé vojáky schovával nedopadl dobře…
 
Pravoslavná církev, dostala nedávno výpověď z krypty, kterou používala na pražských Olšanských hřbitovech. Správa pražských hřbitovů to zdůvodnila takto: “jde o špatné zacházením s historickou památkou a poškozováním pietního místa.”
Je zcela zjevné, že jde o tzv, příklad toho, že “kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde”. Představa, že se představitelé církve nechovají pietně a s úctou v kostele, je prostě na úrovni retardace. Na mysl tak přichází prostá politická objednávka. Existence tlaků na potlačovaní všeho, co se týká Ruska, je v Praze u politických představitelů veřejně podporovaná, takže to není nic překvapivého.
Snad jen, že to trochu připomíná dobu protektorátní, kdy se také bojovalo o pravoslavnou kryptu…ale dějiny se přece neopakují, nebo ano?
Vyjádření Pražské pravoslavné eparchie (PPE):
 
“Pražskou pravoslavnou eparchii (PPE) fakt, že Pravoslavná církevní obec v Praze 3/II dostala výpověď smlouvy o výpůjčce, velmi překvapil.”
 
“Pravoslavná církevní obec v Praze 3 obdržela výpověď krátce poté, kdy jsem se jménem PPE dotázal pana ředitele Červeného na oficiální stanovisko v návaznosti na sérii nepříjemných bulvárních článků o možnosti výpovědi ze strany SPH. Do té doby probíhalo řešení určitých záležitostí na úrovni farnosti a vedení církve nemělo k dispozici souhrnné informace. Spatřujeme tedy nedostatek v nefunkční komunikaci mezi Pražskou pravoslavnou eparchií jako nadřízeným orgánem farnosti a Správnou pražských hřbitovů. Pan ředitel ve svém vyjádření jmenoval řadu problematických oblastí, zejména pak stavebně technický stav budovy a varování památkářů, podle jejichž stanoviska došlo ke zhoršení stavu fresek v chrámu, atp. Odborníci v NPÚ, dle slov pana ředitele Červeného, požadují zavedení přísných režimových opatření. K jednání o těchto bodech a jejich řešení však s vedením církve nikdy nedošlo. Sdělení o výtkách a stížnostech se dozvídáme výhradně z médií.”
 
“Pan ředitel Červený tedy v reakci na výše zmíněné konstatoval, že: “budeme (tedy SPH) nuceni smlouvu o výpůjčce ukončit. Další způsob užívání kaple a formu vztahu s Pravoslavnou církevní obcí v Praze 3/II budeme řešit s vlastníkem objektu a naším zřizovatelem (tedy Magistrátem hl. m. Prahy)“. Ve světle tohoto tedy nevnímáme výpověď ze smluvního vztahu jako konečné řešení, ale spíše jako začátek jednání o přesném nastavení způsobu a podmínek užívání kaple Pravoslavnou církví. Pravoslavné bohoslužby a modlitby za padlé a zesnulé se tam konají bez přerušení již od roku 1925 a podle pramenů se bohoslužeb na tomto místě účastnil i novomučedník biskup Gorazd, který byl spolu se svými spolupracovníky zavražděn v souvislosti s ukrýváním československých vojáků v chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Bylo by, alespoň z našeho pohledu a pohledu četného počtu věřících, tragédií, kdyby toto kontinuum mělo skončit. Budeme se tedy snažit najít s Magistrátem cestu, aby mohly být bohoslužby v určeném měřítku zachovány tak, aby nedocházelo k poškození kaple a narušování provozního řádu hřbitova. Věříme, že se dá nalézt shoda a zamezit nedorozuměním a sporům, které nedělají dobré jméno pravoslavnému křesťanství v očích veřejnosti. Pravoslavná eparchie se nebrání vést jednání se SPH a Magistrátem hl. m. Prahy, ba naopak, jsme otevření dialogu a chceme zachovat památku kaple a krypty v co nejlepším stavu po další generace. Jsme též připraveni vytvořit pracovní skupinu za účasti zástupců NPÚ, SPH, PPE a zástupců ambasád, jejichž občané jsou v kryptě pochováni. Věříme v rozumný přístup Magistrátu hl. m. Prahy a chceme ubezpečit věřící, že zatím k absenci bohoslužeb v brzké době nedojde, ale to samozřejmě závisí na přístupu ze strany SPH a Magistrátu hl. m. Prahy.”
Protopresbyter Jan Beránek
Pověřený ředitel ÚER-PPE
 
Autor: Redakce, Praha, ČR, 7.11.2021
 
Zdroj:

Facebook Comments

About TGM

Check Also

Raptor TV najdete také na Telegramu

https://t.me/raptortvlive RAPTORTV – QR kody na platbu RaptorTV.cz pro FB prispevky a další QR kódy …

MRÁZ přichází z…

Za okny mráz jako v ruským filmu a myslíte si, že třeba poslanci mrznou?  Že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *