Před 21 lety začaly NATO bomby zabíjet v Jugoslávii

Agrese NATO na Jugoslávii začala 24.03.1999. Dnes si připomínáme její 21. výročí resp. výročí počátku bombardování Jugoslávie NATO. To začalo ve večerních hodinách 24.03.1999 bez mandátu OSN a v rozporu s mezinárodním právem. Bombardování resp. vojenský zásah měl zabezpečit multietnické KOSOVO. Jeho výsledkem je ale pravý opak. Odtržení této kolébky srbské kultury od Srbska a vyhnání prakticky všech Srbů a dalších menšinových etnik s výjimkou Albánců a Muslimů (Bosňáků) z území Kosova a Metohije.

Bombardování Jugoslávie, které skončilo 10. června 1999, kromě obrovských materiálních škod přineslo 2.500 mrtvých civilistů a desítky tisíc zraněných. Bombardování trvalo více něž 3 měsíce a na jeho konci se NATO prakticky nedostávalo strategických cílů a často ani munice, přesto vojenská síla jugoslávské armády zůstala na 90% své kapacity.

K bombardování Jugoslávie v roce 1999 došlo na přímý pokyn prezidenta USA Billa Clinta. Bombardování respektive vojenský zásah v Jugoslávii požadoval i dnešní demokratický uchazeč o post prezidenta USA Bernie Sanders, naopak uřadující prezident USA Donald Trump byl k němu velice skeptický a v zásadě ho odmítl.

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

vakcína Sputnik V

Němci toho mají dost, nakoupí Sputnik V

Německo má zájem o nákup Sputnik vakcíny, přestože Evropská komise nemá v úmyslu jednat s …

Facebook bezpečnost

Unik citlivých dat o stovkách miliónů uživatelů Facebooku

Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *