Před 21 lety začaly NATO bomby zabíjet v Jugoslávii

Agrese NATO na Jugoslávii začala 24.03.1999. Dnes si připomínáme její 21. výročí resp. výročí počátku bombardování Jugoslávie NATO. To začalo ve večerních hodinách 24.03.1999 bez mandátu OSN a v rozporu s mezinárodním právem. Bombardování resp. vojenský zásah měl zabezpečit multietnické KOSOVO. Jeho výsledkem je ale pravý opak. Odtržení této kolébky srbské kultury od Srbska a vyhnání prakticky všech Srbů a dalších menšinových etnik s výjimkou Albánců a Muslimů (Bosňáků) z území Kosova a Metohije.

Bombardování Jugoslávie, které skončilo 10. června 1999, kromě obrovských materiálních škod přineslo 2.500 mrtvých civilistů a desítky tisíc zraněných. Bombardování trvalo více něž 3 měsíce a na jeho konci se NATO prakticky nedostávalo strategických cílů a často ani munice, přesto vojenská síla jugoslávské armády zůstala na 90% své kapacity.

K bombardování Jugoslávie v roce 1999 došlo na přímý pokyn prezidenta USA Billa Clinta. Bombardování respektive vojenský zásah v Jugoslávii požadoval i dnešní demokratický uchazeč o post prezidenta USA Bernie Sanders, naopak uřadující prezident USA Donald Trump byl k němu velice skeptický a v zásadě ho odmítl.

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Žarko Jovanovič

Check Also

očkování Covid19

SÚKL eviduje 36 úmrtí po očkování Covid19

Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. …

Holandsko zastavilo vakcinaci Astra Zeneca

Holandsko dnes pozastavilo vakcinaci s vakcínou Covid 19 od AstraZeneca, následuje tak Irsko, Dánsko a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *