RUSKO: Alexandr Dugin: O Putinově antikapitalismu

RUSKO: Alexandr Dugin: O Putinově antikapitalismu

Kritika kapitalismu a řada dalších ideově expresivních výroků Vladimira Putina je velmi důležitou událostí…

Realista a pragmatik

Putin je pragmatik a realista, který se od samého počátku své vlády snažil držet co nejdál od jakékoli ideologie. To byla jeho ochranná známka: žádné ideologické preference, ale zadržování všech ideologických extrémů. Právě s tím je spojena totální neurčitost „Sjednoceného Ruska“, ve které máme místo myšlenky černou díru.

To Putinovi donedávna vyhovovalo, už jen proto, že schéma fungovalo a umožňovalo mu vládnout.

Zmatek politologů

A teď se najednou objeví Putin s tak jasnými, jednoznačnými názory: “současný kapitalismus je slepá ulička, liberální hodnoty ničí společnost, je nutný velký konzervativní obrat.”

Oficiální politologové se cítili zmateni. Kritika kapitalismu je levicová teze. Putin je tedy pro socialismus. Ale LGBT, feminismus, menšinová demokracie, celá liberální agenda ve světě je podporována právě těmi, kteří jsou v dnešních západních kategoriích považováni za levici. Nakonec Putin přímo odkazuje na konzervatismus a ruskou politickou filozofii.

Pravicový antikapitalismus

Nejde o sbírku nahodilých a protichůdných prohlášení, ale spíše o předběžné obrysy zcela nové ideologie, kterou lze široce nazvat „pravicový antikapitalismus“. Je v souladu s Putinem zmiňovaným monarchistou Ivanem Iljinem (pravicový antikapitalista) a vizí Nikolaje Berďajeva (nový středověk je také pravicovým antikapitalismem), stejně jako s celou slavjanofilskou tradicí, resp. Eurasijci a ruská náboženská filozofie.

Zde máme ten nejzajímavější aspekt: ​​pravicový antikapitalismus je v rozporu se třemi klasickými politickými ideologiemi Západu.

Putinova čtvrtá politická teorie

Kapitalismus a jeho omluva jsou jádrem klasického liberalismu. Je předmětem Putinovy ​​kritiky. Prezident tak radikálně odmítá liberalismus, první politickou teorii.

Levicový antikapitalismus, tedy komunismus či socialismus, druhá politická teorie, se střetává s konzervatismem. Putin ji tedy rozhodně nemá na mysli.

Konečně třetí politická teorie – nacionalismus a fašismus – nebere Putin vážně, přesto je jedním ze západních výtvorů, které jsou v rozporu s ruskou historickou zkušeností.

To nás stále více přibližuje ke Čtvrté politické teorii. Právě k ní je „pravicový antikapitalismus“ nejblíže. Rusko může bojovat o znovuzískání plnohodnotných teoretických obzorů pouze za podmínky jednoznačného rozchodu se třemi politickými teoriemi klasického západního New Age.

Zůstává pouze jedna otázka: kdy se Putin odkáže přímo na Čtvrtou politickou teorii?
Autor: prof. Alexandr Dugin, Rusko, 3.11.2021

Zdroj: 
Незыгарь kanál v Telegramu

Facebook Comments

About TGM

Check Also

Aleksander Vučič: Mluvíte o pošlapání mezinárodního práva Ruskem, a co Kosovo?

Srbský prezident Alexander Vučič, řekl, že Srbsko na Rusko sankce neuvalí, i když to “Západ” …

EU plánuje omezení rychlosti a omezení řidičských průkazů

Waterloo pro řidiče… „Cestování zdarma pro svobodné občany“ – to bylo kdysi dávno. Pokud budou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *