RUSKO: Putin vyzývá NATO, aby uzavřelo dohodu

RUSKO: Putin vyzývá NATO, aby uzavřelo dohodu

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že požádá o rozhovory s NATO, aby zajistil, že se vojenský blok pod vedením Spojených států nebude plížit blíže k hranicím jeho země…
Když se Kyjev rozhodl, aby umožnil západním vojákům vstoupit na Ukrajinu.
zdroj: RT.com
V rozhovoru se skupinou nově příchozích velvyslanců v Kremlu Putin řekl, že jeho země bude „trvat na stanovení záruk, které vyloučí možnost pohybu NATO dále na východ a rozmístění hrozivých zbraní v blízkosti ruského území. “
„Chtěl bych zdůraznit, že potřebujeme, aby to byly právní záruky,“ řekl ruský prezident,„vzhledem k tomu, že naši západní kolegové nesplnili své příslušné ústní závazky. Každý ví, že slíbili, že nebudou expandovat na východ, ale pak udělali opak. Legitimní obavy o ruskou bezpečnost byly ignorovány a nadále jsou ignorovány.”
Putin trval na tom, že „hrozba na našich západních hranicích skutečně roste a opakovaně jsme o tom mluvili. Stačí se podívat, jak blízko vojenská infrastruktura NATO postoupila k ruským hranicím. Je to pro nás víc než vážné.”
Kreml podle něj podniká kroky k zabezpečení hranic země, ale prezident trval na tom, že Rusko nepředstavuje pro Západ žádnou hrozbu. “Přesouvat vinu, jak říkáme, z těch, kteří jsou nemocní v hlavě, na ty z nás, kteří jsou zdraví, je nezodpovědné.”
zdroj: RT.com
Putinovy ​​výroky přicházejí v době zvýšeného napětí mezi vojenským blokem vedeným USA a Ruskem kvůli jeho zvýšené přítomnosti ve východní Evropě. V úterý ministr zahraničí Sergej Lavrov odhalil, že „významné jednotky a výzbroj ze zemí NATO, včetně Ameriky a Británie, se přesouvají blíže k našim hranicím“.
Odsoudil také to, co popsal jako dlouhodobý cíl Západu protlačit protiruské podniky do jiných států, a poznamenal, že začlenění bývalých sovětských republik do bloku je „nejjasnějším příkladem toho, co se děje“.
Šéf NATO Jens Stoltenberg v nedávném rozhovoru pro CNN řekl, že blok trojnásobně posílil velikost svých sil a zvýšil svou přítomnost v Černém i Baltském moři, aby čelil ruské přítomnosti. Americké námořnictvo – řízený raketový torpédoborec ‘Arleigh Burke‘ byl umístěn do Černého moře minulý týden nedlouho poté, co stejnými vodami propluly další dvě americké válečné lodě.
Začátkem listopadu náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Grushko varoval, že Stoltenbergovy plány převážet americké jaderné hlavice kolem východoevropských zemí kvůli údajným hrozbám, které představují údajné „agresivní akce“ Moskvy, ohrožují stávající mírové dohody mezi oběma stranami.
Putin již dříve trval na tom, že jeho předchůdce Michail Gorbačov dostal od západních vůdců záruky, že NATO se nebude rozšiřovat do prostoru, který zůstal po pádu SSSR. Poté, v roce 2017, byla odtajněna řada dokumentů a široce interpretována tak, že ukazují, že američtí, britští a němečtí představitelé poskytli Kremlu v 90. letech záruky, že NATO nebude tlačit do východoevropských zemí, než přijme země jako Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko.
Údajnou nepoctivost označil Putin za strategickou hrozbu v roce 2014, když oznámil, že země znovu pohltí Krymský poloostrov. „Když se infrastruktura vojenského bloku posouvá k našim hranicím, vyvolává to v nás určité obavy a otázky. V reakci na to musíme podniknout nějaké kroky,“ řekl tehdy.
Autor: Redakce, Praha, ČR, 2.12.2021
Zdroj:
Hodnocení

Facebook Comments

About TGM

Check Also

SÝRIE: Boje mezi islamisty & kurdskými silami na severovýchodě země pokračují

SÝRIE: Boje mezi islamisty & kurdskými silami na severovýchodě země pokračují Na severovýchodě Sýrie již …

PRAHA: Hřibův poradce Štěrba získává statisíce od magistrátu i místních radnic pod Pirátským vedením

PRAHA: Hřibův poradce Štěrba získává statisíce od magistrátu i místních radnic pod Pirátským vedením   …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *