Zelení prohrávají ve Švýcarsku, Rakousku i Německu…
Ochrana klimatu? Změna pohlaví? Otevřené hranice? Podpora válek ? Většina lidí nic z toho nechce. To nyní ukázali i ve Švýcarsku. Uprostřed četných krizí mají prostě jiné starosti. Zelená politika na mnohé už působí hrozivě. Proto jsou zelení ve volbách a průzkumech trestáni.
Zelení jsou hluboko v krizi – ať už v Německu, Švýcarsku nebo Rakousku
Nedávné volby a průzkumy veřejného mínění v Německu, Švýcarsku a Rakousku ukázaly klesající podporu pro Zelené. Otázky, jako je ochrana klimatu, genderově neutrální jazyk a otevřené hranice, kdysi ohlašované stranou, se nyní mnohým voličům, kteří se potýkají s širšími bezprostředními krizemi, zdají méně významné.
Nedělní švýcarské parlamentní volby tento sentiment zdůraznily. Pravicová národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP) byla svědkem prudkého nárůstu a získala skoro 30 % hlasů, což znamená nárůst o více jak tři procentní body. Naproti tomu Zelení utrpěli, klesli na 9,4 % (pokles o 3,8 procentního bodu) a Zelení švýcarští liberálové mírně klesli na 7,2 %.
Aline Tredeová z parlamentní skupiny Zelených poznamenala: „Smutná věc je: Ztratilo se klima. Tento sentiment odráží širší perspektivu, kterou lze uprostřed globálních výzev, jako jsou války na Ukrajině a na Blízkém východě, migraci, ekonomické nepokoje, propalestinské demonstrace a následky tříleté pandemie, vnímat klimatickou politiku jako méně naléhavou.”
Němečtí Zelení také prohrávají, ale stále jsou ve spolkové vládě
Lze najít paralelu se zemskými volbami v Německu, kde Zelení čelili neúspěchům, zatímco pravicově orientované strany, včetně AfD a konzervativní CDU v Hesensku, stejně jako Svobodní voliči v Bavorsku, dosáhly významných volebních zisků.
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder ostře kritizoval přístup Strany zelených a zdůraznil, že mnoho voličů se cítí odcizeno a podvedeno, když se zdá, že se politická pozornost soustředí na okrajová témata před těmi klíčovými, jako je vzdělání, bydlení a zaměstnanost. Zdůraznil potenciální úskalí v politice zelených, jako je nedávný zákon o vytápění prosazovaný vicekancléřem za Zelené Robertem Habeckem a zahraničněpolitický postoj zelené političky ministryně zahraničí Německa Annaleny Baerbock.
Dále Schröder poukázal na Baerbockové konfrontační přístup k Číně a Rusku, což naznačuje, že by to mohlo poškodit ekonomické zájmy Německa. Pro něj by Zeleným prospěl návrat k “pragmatismu nad moralizováním.”
I v Rakousku je volič Zelenými znechucen
Rakouští Zelení také padají v průzkumech pod 10 % a jejich vládě společně s Lidovci (ÖVP) už věří jen 28 % voličů. Zelení se silně opírají o politiku řízenou nevládními organizacemi. Po celostátních volbách v roce 2019 vyjádřil rakouský vicekancléř Werner Kogler vděk nejprve nevládním organizacím. Kroky ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová však rozvířily debatu, zejména ve světle zavedení daně z emisí CO2 uprostřed inflace, nového systému vkladů a výdajů na iniciativy, jako je webová stránka s klimatickými bonusy, která čelila kritice kvůli vysokým nákladům. Ministryně také má velké náklady na cestování po světě letadlem (statisíce €uro), když u toho kritizuje lety letadlem, které ničí klima.
Střední Evropa se zjevně chce od Zeleného zmaru osvobodit
Středoevropské “západní země”, se tak zjevně chtějí od těchto Zelených stran osvobodit. Tyto strany nemají vliv na vládu v Maďarsku, dnes i na Slovensku a v Polsku vyhrála opět PiS, která se pokusí sestavit vládu. V Česku tak Fialova vláda opět jako poslední drží kohortu “ekoterorismu” s Piráty ve vládě…
Autor: Redakce, Praha, ČR, 24.10.2023
Zdroj:
https://exxpress.at/gruene-stecken-tief-in-der-krise-ob-in-deutschland-der-schweiz-oder-oesterreich/
Facebook Comments