Studie ETH: Povolit delší provoz jaderných elektráren a postavit další by byl pro Švýcarsko miliardový byznys
Podnikatelské sdružení Economiesuisse požádalo Energy Science Center na ETH Zurich, aby objasnilo, jakou roli by jaderné elektrárny mohly hrát v budoucích dodávkách elektřiny.
Výsledky jsou zajímavé
Dnes se předpokládá, že Beznau 1 a 2 jsou v provozu šedesát let, Gösgen a Leibstadt každý padesát let. To by znamenalo, že poslední jaderná elektrárna ve Švýcarsku by byla odstavena ze sítě a vyřazena z provozu v roce 2034.
Autoři studie navrhují prodloužení lhůty na 65 – nebo osmdesát let. „Dlouhé provozní doby zlevní elektrický systém do roku 2050 celkem o jedenáct miliard franků,“ odhadují vědci ETH. Především poskytují také spolehlivou elektřinu v chladném období.
Pozitivně hodnotí vědci i stavbu nové jaderné elektrárny: Domnívají se, že by se tím ušetřily náklady ve výši dvanácti miliard franků a mohla by se výrazně snížit závislost na dovozu v zimě.
Přesto vědci ve své zprávě varují před iluzemi: k vytvoření bezpečnosti dodávek při rozšiřování obnovitelných energií je zapotřebí obrovského úsilí.
Závěr: Pokud jde o elektřinu a energii, švýcarská politika musí jít dál.
Už nemohou existovat žádná tabu, všechny možnosti musí být na stole a musí se o nich diskutovat bez klapek na očích. V první řadě to zahrnuje jadernou energii.
Facebook Comments