Trump je šancí na mír, tvrdí Orbán, Bidena ignoruje

Dnes maďarský premiér Viktor Orbán dnes navštíví bývalého prezidenta Donalda Trumpa v jeho floridském domě Mar-a-Lago, ale není naplánováno setkání s prezidentem Bidenem ani návštěva Bílého domu během jeho cesty, kde by se dvořil potenciální zahraniční politice v USA. 

Poprvé o návštěvě Orbána v USA minulý týden informoval list The New York Times. 

Orbánova cesta do USA přichází bez pozvání od Bílého domu , uvádí The Guardian.
Maďarský premiér ve čtvrtek promluvil na panelu s vůdcem konzervativního thinktanku Heritage Foundation, než se vydá na Trumpovo sídlo ve West Palm Beach. 

Orbán, který je v úřadu od roku 2010, prosazoval to, co nazývá „neliberální demokracií“ a byl kritizován mezinárodními pozorovateli, včetně amerického ministerstva zahraničí, za vedení stále autokratičtějšího systému v Maďarsku, včetně obvinění, že odvrátil menšinu. práv, zmocnil se kontroly nad soudnictvím a médii a zmanipuloval volební systém země, aby zůstal u moci, uvádí The Associated Press. 

Mluvčí Trumpovy kampaně reagoval na kritiku Orbánovy návštěvy ve čtvrtečním prohlášení pro Fox News Digital. 

“V klání je pouze jeden kandidát, kterého podpořil Vladimir Putin – Pokřivený Joe Biden. To proto, že ví, že Bidenův prezidentský úřad oslabí Ameriku a ohrozí naše postavení na světové scéně,” řekl mluvčí.

Starší kolega z Heritage Foundation Mike Gonzalez se v roce 2023 zeptal: “Proč Bidenova administrativa financuje agitaci proti Maďarsku, spojenci NATO s proamerickou populací?” Jak řekl, „Maďarsko může strategicky sedět na křižovatce Evropy, ale liberály v Bílém domě dráždí to, že jeho vláda stojí za západními hodnotami.“

Orbán a Trump jsou dlouho spojenci a Trump ve svých předvolebních projevech pravidelně chválí maďarského přítele.. Oba se setkali v srpnu 2022 v Trumpově golfovém klubu Bedminster v New Jersey, když Orbán odcestoval do USA, aby promluvil na Konferenci konzervativní politické akce neboli CPAC v Texasu.

Katalin Cseh, členka Evropského parlamentu zastupující maďarskou opoziční stranu Momentum, v obavách, že Orbán lobbuje ve prospěch Ruska, řekla The Guardian: „Kdyby byl Trump skutečně tím čínským jestřábem, za kterého se vydává, griloval by Orbán o tom, jak se zútulnit do Pekingu.“ 

“Zdá se ale, že Trump má větší zájem na tom, aby se uchýlil k autoritářům sám,” řekla podle deníku a dodala, že “by si dokonce mohli vyměňovat poznámky o tom, jak podkopat NATO, aby vyhovovaly Putinovým zájmům.” 

Facebook Comments

About A&F

Check Also

Ukrajina směřuje k porážce píše Politico

Víte proč? Málo munice, málo zbraní? Nemá kdo bojovat? Je to mimo jiné proto, že …

Svět okem Raptora 17/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora promluví profesor Zhu Min o spolupráci Číny a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *