V4: Maďarsko: Summit s Jižní Koreou

V4: Maďarsko: Summit s Jižní Koreou

V Budapešti se konal summit předsedů vlád Visegrádské skupiny s Korejskou republikou…

K hlavním tématům jednání patřily globální otázky včetně situace v Afghánistánu, boje proti změně klimatu, spolupráce v oblasti obchodu, technologií, vědy a výzkumu.

Summit začal jednáním ve formátu V4. Premiéři Andrej Babiš, Viktor Orbán, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki v úvodu prodiskutovali další plány maďarského předsednictví a aktuální politický vývoj v zemích V4.

Následně předsedové vlád V4 jednali s prezidentem Jižní Koreje. „Pro nás je Korejská republika významný partner. Po Německu a USA je třetím největším zahraničním investorem v ČR,“ zdůraznil český předseda vlády.

Premiéři V4 ocenili spolupráci s Korejskou republikou v oblasti moderních technologií. „Chceme, aby se země V4 staly v této oblasti globálně konkurenceschopnými a k tomu nám může spolupráce s Koreou dopomoct,“ uvedl premiér Babiš.

V návaznosti na probíhající klimatickou konferenci COP26 ve skotském Glasgow došlo také k výměně názorů na téma změny klimatu, kde zdůraznili nutnost zapojení všech globálních aktérů k dosažení uhlíkové neutrality. Na závěr jednání vyjádřili předsedové vlád Visegrádské skupiny s jihokorejským prezidentem své obavy nad situací v Afghánistánu.

V průběhu jednání také premiéři V4 s prezidentem Munem přijali společné prohlášení týkající se oblastí vzájemné spolupráce, mezi něž patří například věda a výzkum, ekonomická spolupráce, boj proti pandemii covid-19 a další globální výzvy.

Po skončení summitu proběhla bilaterální schůzka českého předsedy vlády s korejským prezidentem, která se soustředila na možnosti spolupráce v oblasti energetiky, eletromobility a turismu. „Těšíme se na obnovu přímého leteckého spojení mezi Soulem a Prahou a zintenzivnění turistického ruchu,“ prohlásil Andrej Babiš.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 8.11.2021
 

Facebook Comments

About TGM

Check Also

Raptor TV najdete také na Telegramu

https://t.me/raptortvlive RAPTORTV – QR kody na platbu RaptorTV.cz pro FB prispevky a další QR kódy …

MRÁZ přichází z…

Za okny mráz jako v ruským filmu a myslíte si, že třeba poslanci mrznou?  Že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *