Většina Němců je proti dodání raket “Taurus” na Ukrajinu

Olaf Scholz se nevzdává. Německý kancléř z řad sociálních demokratů (SPD) stále odmítá možnost dodání řízených střel Taurus na Ukrajinu. “Jsem kancléř, a proto to tak je,” prohlásil začátkem tohoto měsíce. Scholz se obává, že by tyto rakety mohly být odpáleny na cíle v Rusku a že by Německo mohlo být zataženo do války. Protože rakety „Taurus“ mají dolet 500 kilometrů.

Ne všichni ve vládní koalici SPD, Zelených a liberálů (FDP) s tímto postojem souhlasí. V první řadě jsou ve FDP politici, kteří smýšlejí jinak. Příští týden by se v Bundestagu mohli spojit s opozičními křesťanskými demokraty (CDU/CSU), kteří hodlají znovu požádat o hlasování o věci v německém parlamentu. Při prvním hlasování byla většina poslanců proti dodání “Taurus” na Ukrajinu.

A co na to voliči?

A co si o tom myslí občané Německa? Podle posledního průzkumu „Německý trend“ (Deutschlandtrend) představuje kancléřčin pohled většina voličů inklinujících ke křesťanským demokratům i voličů inklinujících k SPD.

Jen mezi voliči nakloněnými zeleným a liberálům je těsná většina pro dodání „Býka“ na Ukrajinu. Voliči Alternativy pro Německo (AfD) a nové levicové Aliance Sarah Wagenknecht (BSW) jsou drtivou většinou proti dodávkám.


Více peněz pro armádu

Průzkum „Německý trend“ provedl jako vždy institut Infratest-dimap pro potřeby veřejné služby ARD. Průzkum probíhal od 4. do 6. března 2024 na reprezentativním vzorku 1288 dospělých, kteří mají v Německu volební právo.

Průzkum byl proto proveden poté, co ruský prezident Vladimir Putin znovu pohrozil Západu ve svém projevu o stavu národa, a ukazuje, že šest z deseti Němců se stále obává, že jejich země bude vtažena přímo do války. Stejný počet si myslí, že nebezpečí ruského útoku na další evropské země nebylo odstraněno. Němci jsou proto stále připraveni na větší úsilí o obranu země.

Tři čtvrtiny dotázaných se domnívají, že je správné rozhodnutí spolkové vlády trvale vyčlenit na obranu alespoň dvě procenta HDP – tedy výrazně více než v předchozích letech. Existují však rozdíly v tom, jak by měly být tyto příděly financovány. Více než čtyřicet procent dotázaných je pro úspory v jiných oblastech, třetina pro větší zadlužování a pouze devět procent pro zvýšení daní.
Začátkem tohoto měsíce Rusko zveřejnilo nahraný rozhovor mezi vysokými německými vojenskými důstojníky. Většina Němců se bojí, že se jejich země stane ještě více terčem ruské špionáže, a zároveň si myslí, že Německo je špatně připraveno bránit se ruské špionáži. 85 procent z nich si myslí, že Rusku nelze věřit.

Vláda si nestojí dobře, ve volbách by propadla

Z hlediska názoru na politiku současné vlády se už měsíce nic podstatného nemění. Čtyři pětiny občanů jsou stále nespokojené s německou vládou. To se odráží i na oblíbenosti stran. Pokud by byly příští týden volby, vládní koalice SPD, Zelení a Liberálové by většinu nezískala.

Sociální demokraté jsou stejně jako měsíc předtím na 16 procentech. Zelení na 14 a FDP na pěti procentech. Nejsilnější jsou stále křesťanští demokraté s 29 procenty a na druhém místě je AfD s 19 procenty, stejně jako minulý měsíc. Levice by se nedostala do parlamentu se třemi procenty, zatímco nová Aliance Sara Wagenknecht by vstoupila do Bundestagu se šesti procenty hlasů, uvádí DW .

About A&F

Check Also

Dva ztracené roky, němečtí průmyslníci se pustili do kancléře Šolce

Ohrožená “strategická suverenita Německa” Současný prezident BDI Siegfried Russwurm upozorňuje, že špatnou cestou se vláda …

Magazín Svět okem Raptora 14/24 CZE

V dnešním díle pořadu Svět okem Raptora se podíváme jak bývalý generální tajemník OSN, řekl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *