Říká to průzkum Institutu pro evropské záležitosti…
Většina srbských občanů považuje Ameriku za nepřítele, vyplývá z průzkumu Institutu pro evropské záležitosti ve spolupráci s výzkumným domem „Smart plus research“.
Průzkum proběhl v období od 11. do 29. května 2023 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů na území Srbska bez Kosova a Metohije.
„Až 39 procent občanů se domnívá, že USA jsou nepřítelem Srbska a často se mezi nimi setkáváme s respondenty mladšího a středního věku (od 18 do 44 let), zatímco jen 16 procent z těch, kteří více inklinují k vnímají Ameriku jako přítele Srbska (převážně respondenti ve věku 45 až 59 let). V tomto průzkumu byly USA hodnoceny jako přítel Srbska nejnižším procentem respondentů ve srovnání s průzkumy z předchozích pěti let.“
Vztahy mezi Spojenými státy americkými a Srbskem získaly od občanů celkem tři, protože na stupnici od 1 do 5 byly vztahy hodnoceny průměrným skóre 2,49. Ve vztahu ke známce, která byla „vylosována“ v roce 2020, pokračoval i letos trend mírného poklesu.
Pokud jde o budoucí vztah mezi Srbskem a USA, názory se různí: menší procento respondentů (28 procent) věří, že se vztahy mezi těmito dvěma zeměmi zlepší, 38 procent z nich není optimistických a věří, že nepřijde žádné zlepšení.
Je patrný mírný nárůst optimismu oproti předchozímu roku, kdy bylo zaznamenáno největší procento dotázaných, kteří věřili, že vztahy do budoucna nejdou zlepšovat.
Občané Srbska věří, že vztahy mezi Spojenými státy a Srbskem by se nejprve zlepšily vyřešením otázky Kosova a Metohije (17 procent), následovaným vstupem Srbska do EU (16 procent) a také návratem Kosova do jurisdikce Srbska (15 procent).
Každý desátý respondent vidí odvolání amerického prezidenta Bidena, jako podmínku zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi, 9 procent z nich vidí řešení ve změně vlády v Srbsku. Stejné procento respondentů (převážně obyvatel měst) uvádí, že by to umožnila spolupráce v oblasti kultury, sportu a vzdělávání (9 procent).
Čtyři pětiny občanů nevěří, že by návštěva amerického prezidenta Joe Bidena v Srbsku přispěla ke zlepšení vztahů. Kladně se k věci vyjádřilo pouze 16 procent občanů, 22,8 procenta se nevyjádřilo. Procento respondentů, kteří se domnívají, že by návštěva Joe Bidena zlepšila vztahy mezi USA a Srbskem, je ve srovnání s předchozími průzkumy nejnižší, i když procento těch, kteří se k tomu nevyjádřili, je také nejvyšší.
Průzkum také ukázal, že téměř polovina občanů, tedy 46 procent z nich, zastává názor, že pro Srbsko je důležité mít dobré vztahy jak s Ruskem, tak s Amerikou.
Vztahy s Ruskem mají pro naše občany stále přesvědčivou výhodu oproti vztahům s USA, i když, Rusko upřednostňuje nejméně respondentů za posledních šest let (29 procent oproti 45 procentům v roce 2018). Jedenáct procent lidí věří, že je důležité mít dobré vztahy s Amerikou, což je lepší výsledek ve srovnání s 5 procenty v roce 2018.
Rozvoji vztahů s Moskvou přisuzují největší význam nové generace, tedy mladí lidé ve věku 18 až 29 let, zatímco obyvatelé z měst jsou spíše pro sblížení s Amerikou oproti respondentům z venkova.
Třetina občanů neuvedla žádného politika, který se nejvíce zasazuje o zlepšení vztahů mezi Srbskem a USA, a z těch, kteří vyjádřili svůj názor, většina z nich zvolila prezidenta Aleksandra Vučiće (26 procent), zatímco 6 procent zvolilo premiérku Anu. Brnabić. V menším procentu byli zmíněni také Ivica Dačić, Dragan Šormaz a Čedomir Jovanović.
Autor: Redakce, Praha, ČR, 3.11.2023
Zdroj:
Facebook Comments