Velmi překvapivý a řekl bych i pro dnešní časy zásadní projev pronesl bývalý předseda německého Bundestagu Wolfgang Schäuble (CDU), při otevření rekonstruovaného rakouského parlamentu…
Wolfgang Schäuble (CDU), vyvolal velkou diskuzi a také potlesk rakouských Svobodných (FPÖ) i vládních Lidovců (ÖVP), když dostal slovo na slavnostním otevíracím ceremoniálu rakouského parlamentu, ve kterém sedávali kdysi i čeští poslanci, jako Masaryk, Kramář, nebo Rašín…
Naopak kritizují ho za projev němečtí i rakouští Zelení, ale i šéfka rakouské opoziční socdem SPÖ Pamela Rendi-Wagner, která si tak podle mnohých tímto postojem zkomplikovala cestu stát se v budoucnu kancléřkou.
Je jasné, že dnešní vládní poslanci české 5koalice, by také netleskali (i když pokud by tento projev měl nastartovat nový svobodnější politický čas a směr, pak by samozřejmě lokajsky přizvukovali, neboť to je jejich jediná agenda a hlavní parketa, býti lokajem)…
Schäuble ve svém projevu mluvil o nefungující zastupitelské demokracii, a řekl, že za to mohou současní politici, kteří nereflektují názory voličů. Mluvil také o velké moci médií a sociálních sítích.
“Algoritmem řízená pozornost upevňuje části veřejnosti, které se již nescházejí, aby diskutovaly o tom, co je společné,” uvedl Schäuble.
“Ztrácíme zvyk komunikovat o důležitých otázkách, tváří v tvář v kolektivních diskusích. Ale přesně na tom závisí demokracie – zvláště v této stále rozmanitější společnosti,” řekl Schäuble.
“Jak důvěra v poslance klesá, myšlenka legislativy založené na referendech nebo na politických rozhodnutích nezávislých odborníků získává na síle. Je proto důležité zajistit, aby princip zastupitelství fungoval, aby se občané cítili lépe zastoupeni a aby se mohli ztotožnit s demokratickým procesem. Vidím tento úkol především v ústředních zastupitelských orgánech, ve stranách a parlamentech,” řekl Schäuble.
Princip zastupitelské demokracie, který nachází své vyjádření v parlamentarismu, je v současnosti ve vážné krizi důvěry, uvedl Schäuble. Ve svých poznámkách se zabýval příčinami tohoto vývoje a snažil se ukázat způsoby, jak by parlamentní debata mohla znovu získat patřičný status.
K posílení důvěry v demokratické procesy je podle Schäubleho potřeba kultura naslouchání a ochota hned na začátku nevylučovat, že by mohl mít pravdu i ten druhý. Kromě toho je důležité oslovit i ty „ostatní“, které už demokratické diskurzy nezajímají, a vrátit je zpět do společné demokratické veřejné sféry.
“V debatě o pandemii bylo možné zažít, jak malý prostor byl pro diferencovaný postoj, pro naslouchání jiným názorům. Pochybovat o morální integritě druhé strany místo popírání jejích argumentů je pohodlné, ale nemůže nahradit politický argument a nezbytnou debatu. Protože „ne každý, kdo zpochybňuje pandemická opatření, je konspirační teoretik, ne každý, koho znepokojuje přijímání uprchlíků, je nehumánní xenofob a ne každý, kdo pochybuje o evropských klimatických cílech, je takzvaný popírač klimatu,“ řekl Schäuble.
Je třeba dbát na to, abychom „nevytlačili legitimní postoje z diskurzu“, a to ani prosazováním morálky nebo identity.
Dále pak Schäuble zdůraznil, že parlamentní demokracie musí odolat jakýmkoli útokům na svá pravidla a postupy a zůstat otevřená protichůdným názorům. Demokracie potřebuje maximální míru tolerance k jiným názorům.
„Jako poslanci musíme neustále dokazovat, že dokážeme zvládnout velké výzvy naší doby v rámci právního státu, svobody a demokracie,“ varoval Schäuble. S ohledem na to přeje rakouskému parlamentarismu „mnoho brilantních debat pod novou skleněnou kupolí, s respektem k sobě navzájem a otevřeností k sobě navzájem a s vědomím odpovědnosti za obecné blaho“.
Schäuble zakončil svůj projev slovy Karla Poppera: “Nyní jsme zodpovědní za to, co se stane v budoucnosti.”
Čína se díky inovacím a automatizaci dostává do popředí ve výrobě elektromobilů Jedná se pravděpodobně o jednu z nejvíce automatizovaných továren na výrobu automobilů v Číně, či dokonce na této planetě. Dostali jsme příležitost si ji zblízka prohlédnout...
Republika Srbská (BiH) chce do BRICS+ Prezident Republiky srbské (Bosna & Hercegovina) Milorad Dodik řekl, že BRICS je pro Srby zajímavý a doufá, že v budoucnu bude mít republika Srbská příležitost získat status pozorovatele v této organizaci...
K ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení používáme technologie, jako jsou soubory cookie. Děláme to, abychom zlepšili zážitek z prohlížení a zobrazovali personalizované reklamy. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.