Zavládne v Gaze příměří v průběhu Ramadánu?

Joe Biden hovoří o dohodě Izraelců o pozastavení vojenských operací v Gaze během ramadánu. Byl však zatím jediný, kdo tuto možnost ohlásil.


Žádné potvrzení ani vysvětlení z Bílého domu nebylo zveřejněno poté, co americký prezident promluvil v televizním pořadu “Late Night With Seth Meyers” v New Yorku, 26. února 2023, protože jednání o příměří pokračují.


“Ramadán se blíží a Izraelci souhlasili s tím, že se během ramadánu nebudou účastnit (vojenských) aktivit,” řekl Biden v pořadu NBC “Late Night With Seth Meyers”. Případné příměří by nám “poskytlo čas dostat ven všechny rukojmí” držené Hamásem, dodal.
Bílý dům však žádné oficiální prohlášení nevydal. Úryvek, který přepsala agentura Associated Press, nebyl v úterý ráno zveřejněn na internetu. Ve stejném vysílání Biden řekl: “Doufám, že příští pondělí [4. března] budeme mít příměří.” “Můj poradce pro národní bezpečnost mi říká, že jsme blízko, blízko, ale ještě nejsme připraveni,” řekl.


Zprostředkující země, Katar, Egypt a Spojené státy, se snaží vyjednat kompromis s Izraelem a Hamásem o příměří. Izrael však požaduje propuštění všech rukojmích během pauzy. Hamás zase požaduje úplné příměří, stažení izraelských vojsk z pásma Gazy a zrušení blokády, kterou Izrael uvalil od roku 2007. Během útoku 7. října 2023 bylo uneseno a odvezeno do Gazy asi 250 lidí. Podle Izraele je tam stále drženo 130 rukojmích, z nichž 31 údajně zemřelo.

Facebook Comments

About A&F

Check Also

Ukrajina směřuje k porážce píše Politico

Víte proč? Málo munice, málo zbraní? Nemá kdo bojovat? Je to mimo jiné proto, že …

Svět okem Raptora 17/24 CZ

V dnešním díle magazínu Svět okem Raptora promluví profesor Zhu Min o spolupráci Číny a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *