Dolarová hegemonie je systém, kde americké zahraniční vojenské výdaje a jiné deficity výdajů vedou k úsporám amerických dolarů v cizích zemích…
“De-dolarizace nebo pokles dolarové hegemonie uvrhne Spojené státy do pomalého krachu a učiní běžné Američany chudšími. Jiné země musí kvůli americké zahraniční politice dedolarizovat, což je nutí vytvořit alternativu”, řekl Michael Hudson, profesor ekonomie na University of Missouri-Kansas City.
“Každá země, která podporovala pozemkovou reformu, každá země, která chránila svou ekonomiku a pěstovala vlastní potraviny, a každá země, která dělala cokoli, co se Spojeným státům nelíbilo, má všechny devizy a všechny úspory ukradené,” řekl Hudson. , a dodal, že “je zřejmé, že to vedlo země k tomu, aby si nadále neponechávaly své úspory ve formě amerických dolarů.”
Dolarová hegemonie je systém, kde americké zahraniční vojenské výdaje a jiné deficity výdajů vedou k úsporám amerických dolarů v cizích zemích. Poté zahraniční centrální banky recyklují své rezervy v dolarech ve formě nákupu amerických státních dluhopisů. Dolarová hegemonie umožnila Američanům mít vysokou životní úroveň a zbohatnout, i když jsou USA deindustrializované.
“Neexistuje způsob, jak by USA mohly splatit své stávající dolarové dluhy, které drží zahraniční vlády. Takže to byl oběd zdarma,” řekl Hudson a dodal, že USA silně závisí na jiných zemích, pokud jde o vyrobené zboží a suroviny, a jejich ekonomika je hluboce zadlužená. “Otázkou je, jak může země zůstat finančně bohatá bez průmyslu?”, zdůraznil.
K celému rozmachu dluhové bilance došlo od roku 1945, kdy byla země bez dluhů. USA “narážejí na dluhovou zeď a nemohou si dovolit nést další dluhy. Celá tato prosperita byla financována dluhem, zejména cizími zeměmi, a tím je konec,” vysvětlil Hudson.
Dluh držený americkým veřejným sektorem dosáhl na konci června 23,9 bilionu USD, což je více než velikost hrubého domácího produktu USA v roce 2021, uvádí nadace Petera G. Petersona, nestranná organizace, která se věnuje řešení dlouhodobých fiskální výzvy.
Hudson řekl, že Federální rezervní systém podpoří Wall Street a bohatých 10 %. Spodních 90 % populace bude mnohem chudší s nižší mírou vlastnictví domů a menšími osobními úsporami.
Některé země mezitím hledají alternativy k americkému dolaru a snižují svou závislost na něm. Jiné země budou používat své vlastní měny v obchodu a investicích a začnou vytvářet nový druh mezinárodní banky. Dedolarizace je dlouhodobou hrozbou a zavedení alternativního měnového systému bude nějakou dobu trvat.
“Celá struktura se změní a stále bude mnoho zemí používat dolar. Ale dolar bude jako měny jiných zemí. Bude muset platit svým vlastním způsobem. Nemůže jen vydávat dolarový dluh bez tlaku, “ vysvětlil Hudson.

Facebook Comments