O patriotismu…
Rozhovor se srbským režisérem Emirem Kusturicou pro Italskou la Repubblica…
Kusturico, co pro tebe představují kořeny?
„Jsou to, čeho se můžete držet, když spadnete do řeky. Díky nim existuje možnost přežití. Je důležité uchovávat paměť, bojovat, aby nebyla pod tlakem velkých korporací a čísel z Wall Street vymazána. To platí jak pro Balkán, tak pro Itálii. Paměť se skládá z dobrých a špatných věcí, je zdrojem hrdosti, ale také určuje cestu do budoucnosti. Měli bychom si vážit a chránit lidi jako Veronesi, Garrone, Sorrentino, ale také neznámé režiséry a intelektuály. Měli bychom se snažit vytvořit prostředí, kde se mohou objevit noví umělci. Vidím optimistický pohled do budoucnosti, jsem optimista, že tento druh paměti přežije.“
Jaké jsou podle vás kořeny současných konfliktů?
“Kulturní. Komu se podaří prosadit kulturní moc, bude moci utvářet svět podle své vůle. To, co se děje i na Ukrajině, je odhodlaná obrana vlastní kultury.“
Uvedl jste, že jste byl od začátku války na Ukrajině vystaven pomlouvačné kampani. Co byste vzkázal těm, kteří vás obviňují z podpory Putina?
„Není to poprvé, co jsem dostal tuto otázku. Když západní země začaly bombardovat Jugoslávii (Srbsko) a zabíjet civilisty, byl s námi pan Putin. Pokud vím, je to velký syn Velké Rusi. Pokud si dobře vzpomínám, byl také blízkým přítelem italského premiéra. V Americe ho však příliš rádi nemají: mají své vlastní důvody, proč nechtějí ukončit válku na Ukrajině. Putin však jako první otevřel dveře k jednání. Na druhou stranu Spojené státy nikdy nevedl tak zkorumpovaný člověk jako Joseph Biden. Proč se v Evropě moc neslyší o tom, že otec a syn Biden zjevně zpronevěřili 15 milionů dolarů a Hunter Biden hrál roli v ukrajinské energetické společnosti? Nechválím Putina, ale v západní Evropě máte velmi selektivní přístup k informacím. Není to Ivan Hrozný, a je i vtipný. Chci jasně říci, že můj vztah s Putinem je dán mým pohledem na přežití Srbska v tomto napětí mezi Čínou, Ruskem a Evropou. A záleží mi na tom, aby bylo jasné, že podle mého názoru Srbsko vede vynikající zahraniční politiku, aby si zachovalo své postavení. Ve prospěch lidí, kteří tam žijí, ne pro nějaké ideologie. Totéž platí pro Maďarsko.”
Proč jste se rozhodl napsat “The Rebel Angel”? Je to obrana přítele Petera Handkeho a jeho svobody projevu?
„Svoboda projevu je v západní Evropě velmi ohrožena. Tato kniha je mým skromným příspěvkem k tomu, aby byla svobodnější. V Německu nevyšla, na rozdíl od jiných zemí, jako je Francie, Řecko a Rusko. Do Itálie se dostala díky odvaze Elisabetty Sgarbi a odkazu Umberta Eca. Peter Handke byl jedním z lidí, kteří mě nejvíce ovlivnili svou svobodou, kterou praktikoval: navzdory intelektuálnímu odporu tvrdil, že my Srbové nejsme národ, který spáchal genocidu, a já mu ve Stockholmu slíbil, že o tom napíšu knihu přesně to. Byl jsem tak odhodlán, že byl skoro omráčený, ale nakonec mi uvěřil. A je to tady. Struktura této knihy byla možná nejsložitější věcí.“
Jako byste točili film?
„Mohl by to být film. Existují tři narativní linie: co se stane ve Stockholmu při udělení Nobelovy ceny, kde se identifikuji jako spisovatel a předkládám i fiktivní materiály, a pak fiktivní část o tom, jak si představuji Handkeho čas v Srbsku.“
Kdo jsou dnes rebelující andělé?
“Bubeník Pink Floyd, Joe Rogan, který má ve Spojených státech populární podcast, Tucker Carlson, bývalý moderátor Fox News, a dokonce Elon Musk by se mohli ucházet o tento titul.”
Cítíte se jako rebelský anděl?
„Prostě vzpurný. Jeden západní literární kritik mě obvinil, že jsem krajně pravicový, ale pocházím z partyzánské rodiny, která bojovala proti nacistům. Moje orientace je konzervativně sociální, levicová. Nemohu se však ubránit pocitu odpovědnosti vůči svému národu a zapojení do boje za jeho zemi. Teď, jakmile někdo otevře ústa, označí je a ukřižují.“
Autor: Redakce, Praha, ČR, 17.11.2023
Zdroj:
https://torino.repubblica.it/cronaca/2023/11/04/news/kusturica_torino_radici-419555144/