“Wir schaffen das”…
Evropské řešení masové imigrace selhává již na vnějších hranicích. Evropská agentura pro ochranu hranic Frontex hlásí výrazný nárůst. Zejména jedna cesta překonává dosavadní rekordy v oblasti migrantů
Počet nelegálních překročení hranic migranty vzrostl za prvních deset měsíců roku 2023 na 331 600. To představuje nárůst o zhruba 18 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Jen v roce 2015 došlo od ledna do října k více nelegálním vstupům na vnější hranici EU, uvedla Evropská agentura pro ochranu hranic Frontex.
Západoafrická trasa zaznamenala zdvojnásobení počtu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Od začátku roku došlo k více než 27 700 překročení vnější hranice EU. Jen v říjnu se asi 13 000 žadatelů o azyl pokusilo dostat do Evropy přes Kanárské ostrovy. Podle agentury Frontex je jich od začátku evidence více než kdy jindy. Tento vývoj zajistil, že Guinea a Pobřeží slonoviny byly po Sýrii druhou a třetí největší zemí původu žadatelů o azyl.
Více migrantů ve Středozemním moři a na tureckých hranicích
Nejdůležitější trasa letos vedla přes centrální Středomoří. Pohraničníci EU zaznamenali za prvních deset měsíců přibližně 143 600 narušení hranic, a tedy téměř polovinu všech pokusů o nelegální vstup. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet zvýšil o 68 %. To je od roku 2016 maximum, uvedla agentura Frontex. Agentura pro ochranu hranic zároveň poznamenala, že v říjnu bylo o 50 % méně pokusů o přechod do EU než v předchozím měsíci.
Další růst zaznamenala tzv. východní středomořská trasa přes Turecko. Pohraniční stráže EU tam zachytily nelegální migranty přibližně 45 100krát, což je téměř o čtvrtinu více než ve stejnou dobu loni.
Napravit by to měl kompromis EU v oblasti azylu
Na všech ostatních trasách čísla klesla. Nejvíce se vývoj dotkl balkánské trasy, kde počet nelegálních vstupů klesl o 22 %. Trasa přesto zůstala jednou z nejdůležitějších s 97 300 narušeními hranic. Snížila se také frekvence pokusů o překročení trasy přes západní Středomoří kolem španělské exklávy Ceuta a východní hranice EU, která se v posledních letech stala cílem pokusů o destabilizaci z Běloruska.
S cílem dostat nelegální přistěhovalectví pod kontrolu se státy EU začátkem října dohodly na kompromisu o azylové reformě. Podle toho by už na vnějších hranicích EU měla probíhat azylová řízení, ale pouze pro lidi ze zemí s mírou uznání nižší než 20 %.
Autor: Redakce, Praha, ČR, 18.11.2023
Zdroj:
Facebook Comments