Podle údajů zveřejněných ve středu 28. února Agenturou Evropské unie pro azyl počet žádostí o azyl v Evropské unii v roce 2023 vyskočil o 18 % na 1,14 milionu . To je nejvyšší úroveň od migrační krize v letech 2015-2016. Tato nová čísla pravděpodobně podnítí již tak žhavou debatu o imigraci před řadou voleb na kontinentu, zejména červnovými volbami do Evropského parlamentu, kam by měly proniknout extrémní pravicové strany.
Podle údajů agentury zůstávají největšími skupinami mezi žadateli o azyl Syřané a Afghánci. Novinkou je, že Turci tvoří třetí skupinu žadatelů o azyl s 82% nárůstem žádostí ve srovnání s rokem 2022.
Na pozadí války mezi Izraelem a Hamásem dosáhne počet Palestinců žádajících o azyl v EU v roce 2023 rekordního počtu téměř 11 600, uvedla agentura, i když upozornila na potíže se správnou registrací země původu, jak to dělá většina členských států. Neuznávají palestinský stát. Německo bylo opět hlavní destinací pro žadatele o azyl v oblasti, obdrželo téměř třetinu všech žádostí.
Téměř 4,5 milionu ukrajinských uprchlíků v EU
Zatímco počet žádostí o azyl pro rok 2023 je o něco nižší než v roce 2016, tyto žádosti doplňují 4,4 milionu ukrajinských státních příslušníků, kteří hledali útočiště v EU od invaze Ruska do své země a nemusí předkládat oficiální aplikace.
Frontex, Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž, v lednu oznámila, že zaznamenala největší nárůst nelegálních hraničních přechodů v bloku od roku 2016, což pomohlo rozproudit debatu o tom, jak omezit přistěhovalectví, přičemž některé místní úřady uvedly, že jsou přetíženy přílivem migrantů.
Brusel od roku 2016 posílil své azylové zákony a uzavřel dohody na Blízkém východě a v severní Africe, aby odradil odjezdy ze zemí původu.
Facebook Comments