Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování Jugoslávské svazové republiky. Cílem operace Spojená síla, která trvala 78 dnů, bylo ukončit aktivity jugoslávských ozbrojených sil v jihosrbské provincii Kosovo. Jednalo o největší vojenský střet na území Srbska a Černé Hory od konce druhé světové války. Jako již řádný člen Aliance se ho zúčastnila i Česká republika.

Včera uplynulo 22 let od začátku operace Spojenecká síla (Operation Allied Force), kterou mnoho lidí zná jako “humanitární bombardování” Jugoslávie. Výrok je přičítán na vrub tehdejšího prezidenta Václava Havla, ačkoliv tento oxymóron podle dostupných zdrojů nikdy doslovně neřekl. Tento vojenský útok představoval druhé otevřené použití vojenské síly státy NATO v bývalé Jugoslávii. Operace začala 24. 3. 1999 a skončila po 78 dnech, 10 června. Den před tím,  9. června byla podepsána dohoda, po které se jugoslávská armáda stáhla z území Kosova. O den později byla podepsána rezoluce OSN. č. 1244, která posvětila vstup mezinárodního kontingentu na kosovské území. Tento bezprecedentní útok byl proveden bez rezoluce OSN. Operaci odsouhlasila, tehdy pár dnů po vstupu ČR do NATO, vláda Miloše Zemana.  Rada Bezpečnosti státu ČR chtěla mírové řešení.

Během deseti týdnů odstartovala letadla NATO celkem ke 37 000 bojových misí.  Pro německou Luftwaffe to bylo první a zároveň největší bojové nasazení od druhé světové války. Během 78 dní trvajícího bombardování byla těžce poškozena infrastruktura, mosty, průmyslové objekty, elektrárny a telekomunikační zařízení. Při bombardování elektráren byly použity grafitové bomby a shazovány byly také kazetové bomby. Při bombardování přišli o život stovky civilistů a bylo bombardováno i mnoho civilních cílů jako například nemocnice či školy. Zasaženo bylo i čínské velvyslanectví v Bělehradě. Jedním z velmi známých je noční útok na budovu srbské televize v Bělehradě, při kterém zahynulo 16 civilistů a který organizace Amnesty International označila za válečný zločin.

Tak jako každý rok, se i včera, v den výročí , ve 20 hodin večer sešlo několik desítek lidí před velvyslanectví Srbské republiky při pietním aktu za oběti této agrese. Setkání proběhlo, vzhledem k pandemické situaci velmi komorně a velmi krátce.  Na začátku akce kněz odříkal modlitbu za mrtvé a pak už jen promluvil poslanec PSPČR Jaroslav Foldyna. Poté svolavatel shromáždění akci ukončil.

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Tomáš Vyoral: Za komančů jsme se bez papíru nedostali za hranice, za “demokratů” ani na pivo

Vakzine macht frei. Hra na covid a diskriminace nepodvolených (neočkovaných experimentální vakcínou) nabírá obludných rozměrů. …

Tomáš Vyoral: Proti covidu 500 vojáků, proti občanům 5 000 a 26 000 policistů. Proti komu vláda bojuje?

V nemocnicích a domovech pomáhá v boji s PR covidem zhruba pět set vojáků. Proti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *