Austrálie žaluje Facebook pro porušení ochrany soukromí uživatelských dat

Australský úřad pro ochranu osobních údajů podal žalobu na společnost Facebook. Obviňuje Facebook ze sdílení osobních údajů více než 300 000 lidí s dnes již zaniklou společností Cambridge Analytica bez jejich vědomí. Pokuta se může vyšplhat až na neuvěřitelných 529 miliard dolarů.

Australský regulátor ochrany osobních údajů  obvinil sociální mediální gigant sdílení osobních údajů více než 300 000 lidí s dnes již zaniklou společností Cambridge Analytica bez jejich vědomí. Žaloba byla v pondělí podána u australského federálního soudu. Australská informační komisařka Angelene Falková obvinila Facebook, že se dopustil vážných a opakovaných zásahů do soukromí v rozporu s australským zákonem o ochraně soukromí. Data shromážděná Facebookem byla předávána do aplikace „This is Your Digital Life“ společnosti Cambridge Analytica. Data zahrnovala jména lidí, data narození, e-mailové adresy, umístění města, seznam přátel, Líbí se mi stránky a zprávy na Facebooku uživatelů, kteří aplikaci udělili přístup.

“Domníváme se, že design platformy Facebook neumožňoval uživatelům kontrolu nad tím, jak a jaké jejich data budou zveřejněny,” řekla Falková. „Výchozí nastavení Facebooku usnadnilo zveřejňování osobních údajů, včetně citlivých informací, na úkor soukromí.“

Žalobkyně nepožaduje specifikovanou náhradu škody. Ale dodala, že za každé porušení zákona o ochraně soukromí může být udělena maximální pokuta 1,7 milionu australských dolarů (1,1 milionu USD). Pokuta by činila 529 miliard USD, kdyby soud udělil maximum pro každý z 311 127 případů.

Loni v červenci byla Federální obchodní komisi USA uložena Facebooku rekordní pokuta  5 miliard USD po průzkumu spuštěné stejným kvízem osobnosti uživatele od roku 2014 do roku 2015. Facebook byl obviněn z nevhodného sdílení informací, které patří 87 milionům uživatelů po celém světě, pomocí průzkumného nástroje nyní již zaniklé britské firmy Cambridge Analytica

Hodnocení

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Tomáš Vyoral: Ministerstvo zdravotnictví uměle vytváří hospitalizované i zemřelé s COVID-19

Počty zemřelých a hospitalizovaných s COVID-19 jsou podle webu ministerstva uváděny na základě pozitivního nálezu …

Povinnou dezinfekci budou kontrolovat policisté. A večerní koupání rodiny hygienici?

Dodržování dezinfekce rukou a roušky ve vnitřních prostorách, bude kontrolovat městská i státní policie. A …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *