Cesty zajatců na Jesenicku

“Cesty zajatců na Jesenicku” je třídílný dokument Raptor TV o mravenčí práci pana Romana Janase při pátrání po osudu válečných zajatců z téměř celého světa, kteří se průběhu druhé světové války ocitli v zajateckých a pracovních táborech na území naší republiky. Pan Roman Janas pátrá po jménech a osudech válečných zajatců už více než 13 let.

 

Pan Roman Janas už více než 13 let pátrá po jménech a osudech válečných zajatců, kteří ve válečných letech pobývali v táborech na Jesenicku. V této třídílné sérii postupně navštívíme obec Lipová-lázně v jejíž části Horní Lipová, v místě zvaném Dlouhá dolina je místo, kde spolek Kostelík v horách postavil pravoslavný chrám (kostelík) a současně památník válečným zajatcům z doby 2. světové války. Dále naše kroky povedou k lesním hřbitovům v Rudohoří a v Domašově kde jsou někteří váleční zajatci , kteří se nedočkali konce války pohřbeni.
V posledním díle, navštívíme muzeum obce Česká Ves, ve které se nachází válečná expozice, věnovaná především těmto válečným zajatcům z celého světa, kteří zde byli drženi v letech 1939 -1945. Válečná expozice v muzeu obce Česká Ves byla slavnostně otevřena 14. května 2016.  Stalo se tak za účasti vzácných hostů kazašského velvyslance pana Abdykarimova, ataše Ruského konzulátu v Brně pana Indyčenka a také vnuček maršála Koněva, jehož jednotky I. ukrajinského frontu osvobodili kmenový tábor Stalag VIII F i VIII B v dnešním Polsku. Právě z tohoto tábora mířilo na Jesenicko tisíce válečných zajatců ze všech koutů světa. Pan Janas také připravuje knihu o zajateckých táborech v okrese Jeseník.

FB stránka muzea

Web KostelíkCesty zajatců na Jesenicku
Hodnocení

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování …

Tomáš Vyoral: Proti covidu 500 vojáků, proti občanům 5 000 a 26 000 policistů. Proti komu vláda bojuje?

V nemocnicích a domovech pomáhá v boji s PR covidem zhruba pět set vojáků. Proti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *